На Херсонщині зекономили на людських життях

На Херсонщині зекономили на людських життях

Через «ощадливість» чиновників хворим херсонцям загрожує смерть. На межі життя та смерті опинилися десятки херсонців, котрі потерпають від порушень серцевого ритму.

Вихід для них один — пройти операцію зі встановлення кардіостимулятора. Але в Херсонському кардіодиспансері, де такі операції зазвичай роблять для мешканців усього регіону, запас цих життєво важливих пристроїв вичерпався. І коли його поповнять — невідомо.

Раніше кардіостимулятори закуповували коштом державного бюджету й централізовано розподіляли по медичних закладах. Однак кардіодиспансер у Херсоні їх від МОЗ України не отримує вже два роки. Вряди-годи Херсонська облрада виділяє на них кошти, і востаннє (у травні) асигнувала шістсот тисяч гривень на придбання 31 кардіостимулятора для хворих. Та їх запас уже «вибрали» до кінця, а нагальна потреба нікуди не поділася.

Рідні та близькі хворих, котрі будь-якої миті можуть померти, «штурмують» органи місцевого самоуправління в районах, аби там допомогли. Відгук уже є: Верхньорогачицька, Новотроїцька, Чаплинська райради уже передбачили в своїх скарбничках кошти на придбання кардіостимуляторів для місцевих жителів. Але все не так просто.

У районах їх вживляння не проводять — винятково на базі кардіодиспансеру. Відтак, кошти з районного бюджету потрібно перерахувати на бюджет області. А для цього потрібні відповідні рішення і районних, і обласної рад. Тобто депутати мають зібратися, обговорити питання у комісіях, включити його до порядку денного на сесії, знову обговорити, і нарешті проголосувати за нього.

Процедура може розтягнутися на кілька місяців, проте стільки часу в хворих просто немає. До того ж ті два пацієнти, котрі потребують кардіостимуляторів саме зараз, родом з Олешківського та Каховського районів. А в тамтешніх рад до проблеми із закупівлею таких апаратів ще руки не дійшли.

Трохи краща ситуація для жителів обласного центру. Тут коштом муніципального бюджету вже придбали п'ять кардіостимуляторів і розподілили їх між клінічними лікарнями трьох районів міста. Якщо котрийсь із херсонців потребуватиме вживляння апарату, лікарня того району, де він зареєстрований, просто передасть кардіостимулятор до кардіодиспансеру. А от для селян виходу немає: прислів'я «Хоч лягай та помирай» для них набуває аж ніяк не переносного значення...

Цитата

Головний лікар Херсонського кардіодиспансеру Олег МАЗУРЯК:

— Уже є двоє нових хворих, котрим конче потрібні кардіостимулятори. Грошей на їх придбання (а це понад двадцять тисяч гривень) вони не мають, тож чекають, доки держава чи обласне самоуправління виділить бюджетне фінансування. Я повідомив про скруту і у Департамент охорони здоров'я облдержадміністрації, і керівництву обласної ради. Мені пообіцяли, що у вересні розглянуть можливість виділити додаткові кошти. Та до вересня можуть дожити не всі хворі.

Факт

Річна потреба Херсонщини у кардіостимуляторах становить 150 одиниць.

Сергій ЯНОВСЬКИЙ, фото автора
"Голос України"

На фото: Головний лікар Херсонського кардіодиспансеру Олег Мазуряк показує модель кардіостимулятора, модель кардіостимулятора.