Питна вода Херсона

Питна вода Херсона

Про низьку якість питної води у Херсоні знають усі його мешканці, вже 90% прісної води в місті не придатні до вживання. Вода з-під крана у Херсоні небезпечна для здоров'я і годиться лише для миття посуду.

Якщо в Євросоюзі перед подачею води населенню, її аналізують на вміст шкідливих речовин за 70-ма показниками, а в США - по 102-м, то у нашій державі - лише по 30-ти, а у Херсоні і того менше.

Велике число норм - не примха хіміків. За 95-ма компонентами контролювати воду рекомендує Всесвітня організація охорони здоров'я. Але навіть якби вітчизняні водоканали і прислухалися до Всесвітньої організації охорони здоров'я, то більшість лабораторій в країні не в змозі провести аналіз навіть за 70-ма європейськими пунктами.

Утім, і за діючими 30-ма показниками, українська вода з-під крана далека від досконалості. Так, за даними дослідження, проведеного в 2013 році під час паводку, у херсонській воді виявлено перевищення у кілька разів вмісту заліза і сульфатів.

Надлишок усіх цих речовин здатний провокувати захворювання печінки та підшлункової залози, шлунка і нервової системи, попереджають медики. Цього, звичайно, не відбудеться від однієї склянки такої води одразу, але якщо пити її регулярно роками, то проблем зі здоров'ям не уникнути. Надмірно насичений елементами таблиці Менделєєва вміст водопроводу - результат зношеності комунікацій, побудованих, практично, в середині минулого століття, а також промислового забруднення головної питної артерії країни - Дніпра.
Основним джерелом водопостачання Херсона є артезіанські свердловини. Усього їх у місті налічується близько 300. Діючих - близько 147-и (реально працюють близько 40). Глибина свердловин 80-100 метрів. Свердловини обслуговуються як комунальними службами, так і приватними компаніями, котрі як не стежили, так і не стежать за якістю свого продукту.

Якось керманичі міста мали бажання забезпечити херсонців якісною водою, для цього планувалося збудувати споруду Підстепненського водозабору з очисними спорудами та реконструювати Верхньоантонівський водозабір, які повинні були б забирати і очищати воду з Дніпра, але через відсутність коштів, роботи так і не були завершені.

Погана якість води в Херсоні пояснюється трьома основними причинами:

- неправильна і нерегульована експлуатація водозабірних артезіанських свердловин;

- антропогенне забруднення;

- зношеність водопровідної мережі, що призводить до вторинного забруднення.

Як вже зазначалося, в місті існує близько 300 свердловин, за оцінками деяких фахівців, їх кількість навіть більша, але не всі вони відповідають вимогам експлуатації і санітарним нормам. У свій час, у Херсоні, активно розвивався «бізнес», коли за порівняно невелику ціну всі бажаючі могли отримати в користування власну водозабірну свердловину, Роботи з облаштування свердловин для забору води на особисті чи виробничі потреби брала на себе компанія-підрядник.

Особливого контролю діяльності таких компаній не проводилося, тому із часом в місті з'явилася велика кількість приватних свердловин, що не відповідали жодним нормам.

Херсон - один з промислових центрів півдня України, крім того, Херсон є центром однієї з найбільших агломерацій в Україні, тому через концентрації промислових об'єктів, для регіону характерно забруднення промисловими та побутовими відходами. Також Херсон є одним з центрів сільського господарства України. Усе це сприяє потраплянню в грунт, а потім і у водоносні шари, важких металів, пестицидів і отрутохімікатів, нафтопродуктів, шкідливих мікроорганізмів тощо. Річка Дніпро, на березі якої стоїть Херсон, пройшовши практично всю Україну, увібрала в себе величезну кількість шкідливих речовин, що також негативно позначається на якості питної води. Як і для більшості регіонів України, для Херсона характерна проблема зношеності водопровідної мережі. Зношеність її досягає 70 відсотків, негайної заміни потребує 320 км водопровідних мереж. Якщо комунальні системи очищення ще якось очищають воду, то, подивившись на зношені мережі з численними поривами, наявністю розливів каналізації, розумієш, що вода стає просто небезпечною для споживання.

Нерегулярна подача питної води в мережі ще більше погіршує ситуацію. Через це відбувається розвиток шкідливих мікроорганізмів на стінках труб, збільшується кількість поривів, що знову ж викликає попадання шкідливих речовин в питну воду.

Отже, на сьогоднішній день комунальні служби не забезпечують населення Херсона якісною питною водою (вода, що постачається, у кращому випадку санітарно-гігієнічна, придатна в домашніх умовах, наприклад, для миття підлоги або посуду), а зношеність водопровідної системи ще більше погіршує становище і сприяє потраплянню у воду шкідливих мікроорганізмів і шкідливих речовин.

Але місцева влада такою проблемою перейматись не бажає, а водоканал практично кинутий напризволяще. Тож, залишається користуватися водою з-під крану лише у побуті, а питну воду все ж таки купувати в магазині.

Дарина Дишкант // Акценти № 16(319) 22.05.2013