Як сиротам на Херсонщині квартири давали

Депутати Каховської міськради "не помітили" грубої помилки, якої припустилися чиновники при розподілі соціального житла.

Відбирати ключі від уже наданих двох квартир неодмінно довелося б каховським чиновникам, а одночасно з цим — готуватися до судових розглядів і не дуже приємного спілкування з контролюючими органами. Натомість завдяки доброті депутатів міської ради вдалося уникнути такого сценарію.

Те, що виник конфуз, з'ясувалося вже після того, як 7 грудня міський голова Андрій Дяченко з нагоди Дня місцевого самоврядування вручив двом каховським сиротам ключі від щойно придбаних коштом місцевих платників податків соціальних квартир. Цю новину повідомили багато ЗМІ, проте на вік нових господарів цього житла уваги ніхто не звернув. Обом їм нині, за словами директора міського центру соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді Каховської міськради Галини Соколовської, 26—27 років.

За затверженим міськрадою положенням про порядок придбання квартир за кошти міського бюджету їх розподіл має відбуватися «в порядку черги для дітей-сиріт та дітей позбавлених батьківського піклування і осіб з їх числа».

— За діючим законодавством, діти-сироти віком понад 23 роки втрачають право на отримання соціального житла, — пояснює Галина Соколовська. — Місто ж придбало дві квартири: одну 3-кімнатну за $11 тисяч і одну 1-кімнатну за $9 тисяч, сплативши також вартість оформлення.

Вона пояснила, що обидва сироти стояли в черзі на житло з 16 років. «Але раніше такої програми в місті не було. Тож їх право на отримання соціального житла залишилося нереалізованим. Нині в Каховці в черзі перебувають 6 сиріт віком до 18 років, 28 — з 18 до 23 років і 18 — більше 23-х. Крім того, дана ситуація (з уже виділеними квартирами) дійшла до того, що нам уже почали погрожувати судом, — додає вона.

Аби вирішити цю проблему, міській раді було запропоновано внести зміни до діючої «Програми щодо забезпечення дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування, а також осіб з їх числа, які не мають власного житла, впорядкованим соціальним житлом на пе­ріод 2016—2018 рр.». Тим більше, що в Каховці вже запланували придбати додатково 2 квартири загальною вартістю 600 тисяч гривень. Відповідно до цих змін стало можливим виділення житла особам, котрим уже виповнилося 23 роки.

— Проте в даному випадку укладається договір найму строком на рік. Далі ж будемо дивитися, чи потребуватиме він продовження. Головне, що всі соціальні квартири не можуть перейти у приватну власність. До речі, один із тих сиріт, котрий отримав ключі 7 грудня, вже заявив, що не планує надовго затримуватися в цій квартирі та хоче заробити гроші і самостійно придбати собі житло. Що ж стосується необхідності внесення змін до програми, то це справді так. Адже ми набиваємо гулі. Але й аналогів цій програмі в області немає, тож порадитися нам немає з ким, — наголошує Галина Соколовська.

Втім, у цій історії особливу увагу привертає те, з якою легкістю каховські депутати затвердили запропоновані зміни і що допущена чиновниками помилка залишилася непоміченою. Більше того, ці зміни вони вносили нашвидкуруч: відповідний проект рішення навіть не був оприлюднений належним чином на офіційному сайті міськради. Хоча самі народні обранці нещодавно клялися не вносити на розгляд питання, які не пройшли необхідну процедуру. Однак про цю обіцянку вони дуже швидко забули.

Олег БАТУРІН
"Новий День"