Хто винен у смерті дітей на Херсонщині?

Хто винен у смерті дітей на Херсонщині?

За кілька днів до Нового року у селі Корсунці Новокаховської міськради лягли спати й не прокинулися двоє дітей.

Тихий вбивця... чадний газ. І можна було б у цій жахливій історії все звернути на нещасний випадок, але... На жаль, маємо приклад недбальства людей у білих халатах.

Село Корсунку знають далеко за межами Херсонщини. Ще не так давно тут діяла колонія для підлітків, малолітніх. Злочинців сюди звозили з кількох сусідніх областей.

Та прийшов час і заклад закрили — Україна гуманна... От тільки до чого і до кого?

З кожним роком дірки у «соціалці» вражають все більше і більше жорстокою реальністю, особливо, коли гинуть діти... Типовий цегляний будиночок у дачному кооперативі — кажуть, це теж Корсунка.

У дворі висить білизна, поряд з речами дорослих — кілька дитячих кофтин. Хата не на замку, двері відчиняються, ледь торкаєшся ручки. Маленька кімнатка з плитою-мазанкою. На дивані сидить чоловік — закриває руками обличчя. Від горя. Дмитро Тихан вдома, а двоє його синів, 11 і 13 років, у... морзі.

Чоловік не приховує емоцій — його діти народилися здоровими і хворіли вкрай рідко... Та тепер ось, ...готується до похорону.

Того вечора все було, як завжди: Дмитро прийшов з роботи додому (постійного місця працевлаштування чоловік не має і підробляє де може: то водієм, то вантажником, то будівельником). Велика родина — він з дружиною і троє дітей — повечеряла. Їли, що Бог послав: картоплю, сало, хліб. Вклалися спати.

Аж вночі раптом закричав молодший син, хлопчика нудило. Може, переїв, подумалось батькам, бо ж на якийсь конкретний біль дитина не скаржилася. Всі знову заснули. Та за деякий час Дмитро прокинувся від голосу вже старшого сина, який телефонував до «швидкої».

Тепер погано стало його мамі, котра вже була без свідомості. Медики їхали довго, що не дивно — станція екстреної медичної допомоги розташована в Новій Каховці. Прибувши на місце, фельдшер-чоловік одразу запросив картку господині. Йому простягли товсту жовтеньку книжечку, 44-річна жінка була дуже хвороблива: нирки, шлунок, печінка.

Словом, оглядати її й не довелося — одразу вирішили везти до лікарні. Кохану Дмитро особисто виніс з хати на руках і поклав у «швидку». Чоловік пригадує: йти було важко, в буквальному сенсі підкошувалися ноги, в голові паморочилося.

Тоді він сам на це якось і уваги не звернув, а медики нічого не запитали. Та що там! За словами батька, фельдшера зовсім не насторожило те, що один з хлопчиків просто на його очах втратив свідомість...

— Ну хоч укол якийсь зробіть, таблетку дайте, не знаю, зробіть що-небудь, я їх благав. Але розвернулися і поїхали, — розповідає Дмитро Тихан.

Година була вже пізня, родину знову огорнув сон. Батько й не підозрював, що тоді живими своїх синів бачив востаннє. Вранці пішов на роботу, дітей вирішив не будити — 9-річна донечка і її братики так солодко спали у своїх ліжечках. Нехай відпочивають, у школі ж все одно карантин...

По обіді до будинку на вулиці Лісній, ніби відчувши біду, навідалася сестра господині. Жінку одразу насторожило: чому це зазвичай непосидючі діти досі валяються? Жах охопив, коли стало зрозуміло, що хлопці не дихають. У племінниці ледь відчувався пульс. Так на Лісну знову викликали «швидку»...

Дівчинку одразу відвезли до дитячої обласної лікарні. Врятували. Журналістам у відділенні реанімації спочатку не сказали, від чого власне рятували. Згодом стане зрозуміло чому: на той момент ще не було результатів аналізів, і лікар просто не наважився озвучувати припущення.

Бо професіонал, відповідальний не лише за чужі життя, а й за інформацію про здоров'я пацієнтів. Шкода тільки, що люди в білих халатах бувають різні...

...Поспілкувавшись з убитим горем батьком, відправляюся до Дніпрянської ЗОШ. Тут навчалися сини Дмитра Тихана. Директор школи Лілія Микитенко не приховує сліз і шоку від трагедії:

— Ми приголомшені. Як?.. Такі гарні були діти. Родина віруюча. Мати завжди супроводжувала дітей до місця навчання і забирала їх додому. Ці діти ніколи не пропускали уроки, навіть коли була негода.

Кажу мамі: ну ви ж так далеко від школи живете, може, як дощ чи сніг, хай коли й вдома посидять, але вони завжди, як дзвіночки... Були. Чистенькі, доглянуті, виховані, скромні. Нічого про цих дітей сказати не можу. Оце новина перед святом, так новина... (плаче).

Давши інтерв'ю, директор одразу телефонує до поліції: чи є вже результати судмедекспертизи? Так від чого ж померли діти? Результати є. Чадний газ, ось чим отруїлася родина. У поліції підтвердили — у будинку виявилася прикрита засувка пічного опалення.

Як відомо, чадний газ підступно впливає на організм людини, особливо уві сні. Настало отруєння, після якого, як правило, не прокидаються... Але ж сини Дмитра Тихана прокинулися, самі викликали 103, маму врятували, а їй же було гірше. Чому медики «швидкої» не звернули уваги на стан дітей? Чому не оглянули всіх членів родини, якщо в господині були явні ознаки отруєння?

Що це — непрофесіоналізм чи людська байдужість? Саме це група журналістів намагалася з'ясувати на станції екстреної медичної допомоги Нової Каховки. Але нам із камерами і мікрофонами не дали навіть двері відчинити.

На поріг вийшла жінка в білому халаті, яка навідріз відмовилася назвати себе. Сказала, що коментувати нічого не буде, як і показувати журнал, де записано, хто з її колег тієї ночі чергував на «швидкій». На обурення — «Але ж діти могли б жити!», нам відповіла: «Це вам так здається, що могли б жити...».

В обласному центрі екстреної медичної допомоги, якому підпорядковуються підрозділи «швидкої» по всій області, теж нічого прояснити не змогли. А може, не дуже й хотіли?

Суха відповідь телефоном: проводимо службове розслідування. Тим часом дітей, яких могли врятувати медики «швидкої», просто забравши тоді з будинку до лікарні, вже поховали. Про те, що синів більше немає, мати не знала до останнього.

Ніхто просто не наважувався сказати їй таку жахливу звістку... Питається: навіщо нам така медицина, така реформа в галузі, коли так безглуздо гинуть діти? І хто відповість за смерть підлітків?

Марина САВЧЕНКО
"Новый день"