Земля: ціна, податки та пільги

Земля: ціна, податки та пільги

"У нинішньому році збільшили податок на земельні паї, пояснюючи це рішення підвищенням нормативної грошової оцінки. Цікаво, за яким принципом розраховується вартість сільськогосподарських угідь? Що є підставою для нарахування земельного податку? Чи існують тут якісь пільги?

Олена ЧЕРНИШОВА.
с. Птахівка Скадовського району".

За роз'ясненнями ми звернулися до керівника Скадов­ської об'єднаної державної податкової інспекції Голов­ного управління Державної фіскальної служби у Херсонській області Катерини СУЛІМЕНКО.

— Катерино Олександрівно, перш за все, що таке нормативна грошова оцінка земель, хто і як її обраховує?

— Ще у березні 1995 року Кабінет Міністрів України затвердив методику грошової оцінки земель сільськогосподарського призначення та населених пунктів. Цю грошову оцінку пізніше було названо нормативною, на відміну від експертної грошової оцінки земельних ділянок, яка використовується у цивільно-правових угодах.

Сама ж нормативна грошова оцінка земель колишніх колективних сільгосппідприємств була проведена станом на 1 липня 1995 року. І відтоді на різний конкретний щорічний кое­фіцієнт індексується нормативна грошова оцін­ка сільськогосподарських угідь, земель населених пунктів та інших земель несільськогосподарського призначення — станом на 1 січня кожного року.

А величина коефіцієнта індексації нормативної грошової оцінки земель розраховується щороку — за індексом споживчих цін за попередній рік. Цей коефіцієнт застосовується кумулятивно, тобто накопичувально за попередні роки, залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель.

— Який же показник діє сьогодні?

— Державна служба України з питань геодезії, картографії та кадастру поінформувала, що коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки сільськогосподарських угідь (ріллі, багаторічних насаджень, сіножатей, пасовищ та перелогів) за 2015 рік становить 1,2, а для несільськогосподарських угідь застосовується коефіцієнт 1,433.

— Хто є платниками земельного податку?

— Власники земельних ділянок, земельних часток (паїв), а також постійні землекористувачі. До речі, наразі земельний податок є місцевим, а не загальнодержавним, як це було до 2015 ро­ку. Тобто всі кошти тепер надходять виключно до місцевого бюджету.

— А ставки цього податку також визначає місцева влада?

— Так. Саме сільські, селищні, міські ради та ради об'єднаних територіальних громад, що створені згідно з законом та перспективним планом формування територій громад, у межах своїх повноважень приймають рішення про встановлення місцевих податків і зборів.

Тут слід зауважити, що рішення про встановлення місцевих податків і зборів має бути офі­ційно оприлюднене не пізніше 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування встановлених місцевих податків і зборів або змін. В іншому випадку вони застосовуватимуться не у плановому році, а через рік. Цього вимагає стаття 12 Податкового кодексу України.

— Тобто якщо рішення про нову нормативну грошову оцінку оприлюднене, напри­клад, 8 вересня 2015 року, така нормативна грошова оцінка може застосовуватися, лише починаючи з 2017 року?

— Відповідно до прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році» від 24 грудня 2015 року встановлено, що в 2016 році до прийнятих рішень органів місцевого самоврядування про встановлення місцевих податків і зборів на 2016 рік вимоги статті 12 Податкового кодексу не застосовуються.

Ось і Птахівська сільська рада внесла зміни щодо розміру ставки земельного податку на 2016 рік лише 8 лютого 2016 року, встановивши цей показник на рівні 0,3% від нормативної грошової оцінки гектара ріллі по області. Підставою ж для нарахування земельного податку є дані державного земельного кадастру. За офіційною інформацією Головного управління Держгеокадастру у Херсонській області, нормативно грошова оцінка гектара ріллі у Скадовському ра­йоні становить 34 698 грн. 86 коп. І це вже з урахуванням індексації на нинішній рік.

Що стосується рішення Птахівської сільради, то сума земельного податку на 2016 рік становить за один гектар 104 грн. 9 коп. (34 698,86 грн. х 0,003).

— Чи існують якісь пільги при сплаті земельного податку?

— Податковий кодекс України встановлює перелік окремих категорій фізичних і юридичних осіб, які звільняються від сплати земельного податку. Тобто у цьому випадку власне земельна ділянка є «об'єктною» щодо оподаткування, але оскільки вона перебуває у власності чи у постійному користуванні пільговика — земельний податок за неї не сплачується.

Отож, особи, які мають пільги зі сплати земельного податку: інваліди першої та другої груп; фізичні особи, які виховують трьох і більше дітей віком до 18 років; пенсіонери (за віком); ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту»; фізичні особи, визнані законом особами, які постраждали вна­слідок чорнобильської катастрофи; власники земельних ділянок, земельних часток (паїв) та землекористувачі, які передали ці ділянки та паї в оренду платнику єдиного податку 4-ї групи.

Окрім того, певні додаткові пільги зі сплати земельного податку можуть встановлюватися місцевими органами влади. Причому, якщо таку пільгу встановлено місцевими органами влади посеред року, то застосовувати її пільговики мають право не раніше місяця, наступного за місяцем відповідного рішення.

Але це ще не все! Згідно з пунктом 281.2 Податкового кодексу особи, які належать до перелічених категорій платників, можуть отримати пільгу зі сплати земельного податку лише в межах встановленого ліміту площі земельної ділянки.

— Що ж це за ліміти?

— Вони встановлені для різних видів використання земельних ділянок: для ведення особистого селянського господарства — не більш як 2 гектари; для будівництва та обслуговування житлового будинку, господарських будівель і споруд (присадибна ділянка) — у селах не більш як 0,25 га, в селищах — не більш як 0,15 га, в містах — не більш як 0,10 га; для індивідуального дачного будівництва — не більш як 0,10 га; для будівництва індивідуальних гаражів — не більш як 0,01 га; для ведення садівництва — не більш як 0,12 га.

Ще раз зауважу: пільга надається на одну земельну ділянку за кожним видом використання у межах граничних норм. Тобто якщо ви — пільговик і у вас дві земельні ділянки площею по 0,01 га і на обох із них ви хочете збудувати гаражі — за одну з ділянок все одно доведеться сплачувати земельний податок.

І ще одне зауваження: навіть якщо ви не оформили право власності на земельну ділянку, але набули його — на пільгу ви все одно маєте право. Аби скористатися нею, необхідно своєчасно повідомити податкову службу про право на пільгу. Це повідомлення має включати заяву про надання пільги, а також документ, який підтверджує право на пільгу.

Анатолій ЯЇЦЬКИЙ
"Новий День"