Хто хоче «поховати» Херсонський бавовняний комбінат?

Представник трудового колективу ХБК Віктор Маменко впевнений: «поховати» комбінат, а з ним - історію його знищення, хочуть якраз ті особи, які причетні до розкрадання, привласнення майна, знищення та руйнування Херсонського бавовняного комбінату.

Вчора, 10 серпня відбулася досить дивна за своєю «несподіваністю» прес – конференція, скликана головуючим у комітеті кредиторів ВАТ «Херсонський бавовняний комбінат» К. Криволапом – директором ТОВ «Таніт» (м. Київ).

Головуючий у комітеті кредиторів херсонського підприємства намагався переконати присутніх, що єдиний оптимальний шлях вирішення проблем ХБК – це його ліквідація, санація підприємства неможлива оскільки минули усі передбачені законодавством терміни, а також з огляду на фактичне руйнування ВАТ «ХБК».

Втім, на цій таки ж прес – конференції були викладені Д. Тригубом - представником ТОВ «Торговий дім «Євразія» кредитора ВАТ «ХБК» протилежні думки щодо перспектив боржника, а також окремі коментарі щодо позиції головуючого у комітеті кредиторів.

По – перше, херсонське підприємство все ще знаходиться у процедурі санації, поки інше не вирішить суд. Розроблений інвестором та арбітражним керуючим план санації, який передбачає погашення усієї кредиторської заборгованості та відновлення виробничої діяльності за кількома напрямками (у тому числі текстильним), погоджений та підписаний майже усіма необхідними інстанціями.

На даний момент він проходе узгодження у Фонді державного майна України. У ліквідаційній процедурі, на якій так наполягає ТОВ «Таніт», ліквідаційної маси вистачить на погашення кредиторської заборгованості лише частково, інші борги підлягатимуть списанню. Тобто і борг перед Пенсійним фондом буде списаний, отже майже 5 тис. колишніх працівників ВАТ «ХБК» залишаться без підтвердженого пенсійного стажу, а відтак із мізерними пенсіями.

Єдиний борг, який не підлягатиме списанню – це борг херсонського підприємства у розмірі близько 10 млн. дол. США, за іноземним кредитом, наданим під державні гарантії з терміном погашення у 2022 році. У разі ліквідації підприємства Мінфін змусить виплачувати зазначений борг за рахунок коштів місцевого бюджету.

По – друге, представник ТОВ «Таніт» чомусь замовчує інформацію про свої тісні бізнесові стосунки з колишнім власником ВАТ «ХБК» Кропивою О.А., із появою якого на комбінаті власне і почалися занепад та руйнування комбінату. До речі, сам Кропива О.А. на останніх зборах кредиторів ВАТ «ХБК» неодноразово стверджував, що він саме і є власне ТОВ «Таніт», і цьому є багато свідків.

Оскільки планом санації ВАТ «ХБК» передбачено погашення усієї кредиторської заборгованості, у тому числі і перед ТОВ «Таніт» у розмірі більше 60 млн. грн., виникає питання, чому його представник наполягає на ліквідації підприємства, адже в ході її він не отримає жодної копійки. Турбота про трудовий колектив не витримує жодної критики, тому що саме його бізнес - партнер (чи хазяїн?) причетний до створення проблем херсонському підприємству та його трудовому колективу.

Усе набагато простіше, ліквідація ВАТ «ХБК» дозволить ЗАТ «ВШК» (м. Луцьк), власником якого є Кропива О.А., не виконувати мирову угоду, за якою луцьке підприємство повинно виконати свої зобов'язання щодо постачання на херсонське підприємство 12170 тонн бавовни (знову ж таки дивись «Загибель гіганта»), вартість якої у діючих цінах на даний час складає більше 450 млн. грн. Звичайно краще втратити 60 млн. грн. ніж віддавати 450 млн. Отже вартість питання – це мінімум 390 млн. грн., а не турбота про трудовий колектив.

Інший інтерес полягає у поверненні у власність бізнес – групи Кропиви об'єктів, які херсонська прокуратура протягом 2013 – 2014 років повернула у власність ВАТ «ХБК». Мова йде, перш за все, про пансіонат «Ювілейний» (смт. Залізний Порт) та санаторій – профілакторій «Чайка» (м. Херсон).

За вказані об'єкти, при передачі їх до державної власності (з подальшою передачею у розпорядження Прикордонної служби України) в рахунок погашення заборгованості ВАТ «ХБК за іноземним кредитом (прописано у плані санації), Міністерство фінансів України погодилось перерахувати херсонському підприємству 450 млн. грн., які призначаються виключно для погашення кредиторської заборгованості боржника, перш за все, перед державними кредиторами (це теж передбачено планом санації). Тобто сумарна вартість питання складає для Кропиви О.А. та ТОВ «Таніт» більше 800 млн. грн.

І на останнє, мабуть, головне - ліквідація підприємства дозволить уникнути кримінальної відповідальності усім фігурантам, причетним (за масштабом діяльності схоже на організовану злочинну групу) до його розкрадання, привласнення майна, знищення та руйнування.

До речі, саме за цими ознаками, які прописані у ч.5 ст. 191 КК України, за ініціативи народного депутата України Паламарчука М.П. херсонською прокуратурою восени 2015 року розпочато кримінальне провадження стосовно масштабного розкрадання та привласнення майна ВАТ «ХБК».

Віктор МАМЕНКО