Дев`ять помилок тих, хто не йде за субсидією

У той час, коли майже щомісяця українцям підвищують тарифи на житлово-комунальні послуги, все більше громадян звертаються за субсидією.


За період дії оформлення держдопомоги за спрощеним порядком в області правом на її призначення скористалася 164131 сім'я, що становить 40% від загальної кількості домогосподарств в області.

Попри те, що процес оформлення житлових субсидій спрощений, серед громадян все одно ходить багато чуток щодо цього та неправильної інформації. Про найпоширеніші помилкові судження громадян розповів директор департаменту соцзахисту населення Херсонської ОДА Геннадій Причина.

Помилка №1. Найчастіше громадяни вважають, що необхідно використовувати газ, воду та інші комунальні послуги в повному обсязі, на який призначена житлова субсидія. Інакше – держдопомогу перестануть давати.

- Це дуже шкідливі чутки. Адже через них люди прагнуть використовувати більше води, газу або електроенергії, ніж їм потрібно. «Випалювати» газ до рівня субсидії нерозумно: в результаті економії сім'я має можливість менше платити в подальші місяці. Субсидія призначається в межах соціальних норм на площу житла й нормативів використання житлово-комунальних послуг. Її розмір не залежить від фактичного споживання. Якщо сім'я споживає газу, води, електроенергії більше норми, субсидія їй буде призначена, проте всі витрати на спожиті послуги понад норматив вона повинна заплатити самостійно і в повному обсязі. Якщо люди користувалися ресурсами дбайливо і не використали всю норму, заощаджені кошти залишаються на рахунках сім'ї й можуть бути використані в подальшому місяці, у тому числі й для погашення обов'язкової частки платежу.

Помилка №2. Клопоту з оформленням субсидії багато, а в реальності держдопомога може скласти мізерну суму, а деяким і зовсім відмовляють, не дивлячись на низькі доходи.

- Звернення за призначенням субсидії стало дуже простим. Необхідно заповнити й подати (або надіслати поштою) до місцевого управління соцзахисту населення (в сільській місцевості – уповноваженому сільради) лише два документи: заяву та декларацію про доходи й витрати. Іншу необхідну інформацію спеціалісти управління збиратимуть самі. При призначенні субсидії розраховується обов'язкова частка платежу за комунальні послуги, яку має оплачувати домогосподарство. Ця сума плати розраховується індивідуально для кожного і залежить від доходів сім'ї. Чим менші доходи – тим менше сплачує домогосподарство. Різницю між вартістю послуг (у межах соціальної норми житла і нормативів використання ЖКП) та обов'язковим платежем компенсує держава у вигляді субсидії, яка перераховується щомісяця на рахунки громадян в організації, що надають послуги.

Отже, розмір субсидії залежить не лише від доходів сім'ї, а й від вартості ЖКП. Тому в двох сімей із однаковими доходами розмір субсидії може бути різний, якщо є різниця в переліку ЖКП, якими вони користуються.

Навіть невелику субсидію отримувати вигідно. За новим порядком вона призначається на 12 місяців. Якщо протягом цього періоду підвищаться тарифи на комунальні послуги, розмір субсидії буде перераховано і збільшено відповідно до зростання ціни послуг без додаткового звернення громадян. При цьому частина коштів, які сплачує одержувач субсидії, залишається незмінною.

Помилка №3. Оформлення субсидій у майбутньому може перешкодити продажу квартири або будинку. Всю суму отриманих субсидій доведеться повернути в подвійному розмірі.

- Нормативно-правовими актами з питань надання населенню житлових субсидій чітко встановлено, що субсидія є безповоротною державною допомогою і її отримання не пов'язане і не тягне за собою зміни форми власності житла.

Помилка №4. Субсидії не надаються безробітним.

- Протягом останнього року до Положення про порядок призначення та надання субсидій внесено ряд змін, які дозволили отримати субсидії багатьом із тих, кому раніше в них відмовляли. Зокрема, з травня 2015 року знято обмеження для призначення субсидії працездатним громадянам, які не працюють і не стоять на обліку в службі зайнятості як безробітні. Якщо такі громадяни не мають доходів, для розрахунку субсидії їм буде враховано умовний дохід у розмірі двох прожиткових мінімумів для працездатної особи.

Помилка №5. Субсидії не призначаються за наявності заборгованості з оплати ЖКУ.

- Така норма була раніше в порядку надання житлових субсидій, але вона відмінена ще у 2011 році. З того часу наявність заборгованості з оплати ЖКП не може бути підставою для відмови у призначенні держдопомоги. Разом із тим слід пам'ятати, що одержувач субсидії має щомісяця сплачувати свою обов'язкову частку плати за ЖКУ, яка визначена в повідомленні про призначення субсидії. Якщо вартість спожитої послуги менша, ніж встановлена при розрахунку субсидії обов'язкова частка плати за цю послугу, сплачується фактична вартість послуги.

Якщо одержувач субсидії не сплачує обов'язкову плату, надавачі послуг повідомляють про це в орган соцзахисту. У такому разі надання субсидії може бути припинено, за виключенням випадків, коли несплата за послуги пов'язана із затримкою у виплаті заробітної плати, пенсії тощо. У подальшому субсидія може бути призначена лише тоді, коли громадянин сплатить заборгованість, що утворилася через несплату обов'язкової частки плати.

Помилка №6. За помилки при заповнені декларацій будуть штрафувати, доведеться повертати субсидії.

- Форма декларації про доходи й витрати значно спрощена, заповнити її нескладно. Декларація розміщена на одному аркуші. Із 21 липня 2015 року в неї не потрібно вносити суми доходів, лише їх види й джерела отримання. Допомогу в заповненні документів на субсидію завжди можуть надати спеціалісти управління соцзахисту населення. Ніяких штрафів за помилки в деклараціях не буде, якщо тільки громадяни свідомо не приховали частину важливої інформації.

Одержувачів субсидії попереджають про відповідальність за приховування відомостей про доходи: в разі виявлення такого факту – надання субсидії може бути припинено, а надміру нараховані кошти потрібно буде повернути.

Помилка №7. При оформленні субсидії необхідно вказувати відсотки від депозиту як один із видів доходу. Якщо приховати, то можуть оштрафувати в подвійному розмірі від отриманої субсидії, з іншого боку – якщо вказати відсотки, розмір субсидії значно зменшиться або її не буде взагалі. Субсидію доведеться повертати тим, у кого є депозити в банках, якщо вони перевищують певну суму.

- Відповідно до постанови Кабміну від 26 червня 2015 року № 475 (набула чинності 21 липня 2015 року), до сукупного доходу не враховуються доходи від розміщення депозитів. Отже, депозити і відсотки по них не враховуються як доходи і не входять у перелік критеріїв, на підставі яких може бути відмовлено в призначенні субсидії або припинене її надання.

Помилка №8. Можна втратити субсидію, якщо купують валюту, адже іноземну валюту в Україні продають за наявності паспорта.

- Субсидія не призначається, якщо домогосподарство протягом 12 місяців перед зверненням за субсидією (призначенням субсидії без звернення) здійснило купівлю земельної ділянки, квартири (будинку), автомобіля, транспортного засобу (механізму), будівельних матеріалів, інших товарів довгострокового вжитку або оплатило послуги з будівництва, ремонту квартири (будинку) або автомобіля, транспортного засобу (механізму), телефонного (в тому числі мобільного) зв'язку, крім ЖКП та медичних послуг, пов'язаних із забезпеченням життєдіяльності, на суму, яка на дату купівлі (оплати) перевищує 50 тисяч гривень. Покупка валюти не входить у перелік вартісних покупок, здійснення яких позбавляє права на субсидію. І не приведе до відмови в призначенні субсидії або її припинення.

Помилка №9. Процес призначення субсидій затягується – і це пастка для громадян. Наприклад, сім'я подала документи в січні, а в березні ще не прийшло повідомлення про призначення субсидії. Що робити? Оплачувати комунальні послуги повністю? Так на це немає грошей. А якщо потім таки нададуть субсидію – чи повернуть переплачені кошти? Не платити взагалі? Але тоді можуть оштрафувати.

- Громадяни для призначення субсидії надають заяву й декларацію. Іншу необхідну інформацію органи соцзахисту населення збирають самостійно шляхом надання запитів до відповідних відомств і організацій. Законодавством встановлено, що така інформація на запити повинна надаватися у 5-денний термін. Але, на жаль, установи термінів не дотримуються.

Тому іноді призначення субсидії затягується. В найближчому майбутньому це питання буде вирішене. Якщо громадяни не отримали вчасно повідомлення про призначення субсидії, по можливості краще платити за послуги самостійно. Якщо платити нічим, треба повідомити надавача послуг про те, що сім'єю вже подані документи на призначення субсидії. В цьому випадку на підприємствах є вказівка не застосовувати санкції до споживачів у зв'язку з відсутністю платежів. Потім, оскільки субсидія призначається з місяця звернення, їм зроблять перерахунок.

Якщо ви не використали кошти перерахованої субсидії внаслідок економічного споживання послуг, підприємство, якому перераховано надлишкову суму субсидії, повинно зарахувати її як оплату спожитих послуг, у тому числі обов'язкової частки платежу, в наступні розрахункові періоди. Ви можете використовувати суму переплати для оплати послуг, зокрема, не платити обов'язковий платіж або сплачувати його частково, доки не вичерпається сума переплати. Потрібно лише стежити, щоб не утворилася заборгованість.

Олеся ЛУНІНА