Поставте оцінку міліції

Поставте оцінку міліції

Керівники нашої держави на кожному кроці заявляють, що ми повинні йти в Європу. І ми туди навіть йдемо, тільки кульгаємо на обидві ноги. Але зараз не про це. Однією із ознак цивілізованого суспільства є довіра громадян до правоохоронних органів.

У міліції є своя система, за якою вони оцінюють власну роботу. Вона спирається більше на кількісні показники - скільки злочинів розкрили, а скільки не вдалося. Проте роботу міліції не можна вимірювати лише таким чином. Саме про це йшла мова на нещодавній прес- конференції, яка була присвячена розвитку громадського контролю за правоохоронними органами.

Міністр МВС України Віталій Захарченко постійно заявляє, що потрібна альтернативна система оцінювання роботи його відомства. Тому Харківський інститут соціальних досліджень у співпраці з МВС та за підтримки Міжнародного фонду "Відродження" провів пілотне всеукраїнське дослідження. Називалось воно "Оцінювання міліції за допомогою громадської думки". Експерти опитали 15 тисяч українців по всіх областях.

- Дослідження показало істотну закритість і "невидимість" діяльності міліції для місцевої громади. Так, більше половини опитаних нічого не знає про свого дільничного, а три чверті - про начальника райвідділу свого району, - зазначив експерт Харківського інституту соціальних досліджень Андрій Черноусов. - Тільки кожен четвертий опитаний українець довіряє міліції. Але, незважаючи на це, вона входить до трійки суспільних інститутів, яким довіряють більшою мірою.

Ще декілька цифр. Третина опитаних українців (це стосується й Херсонщини) готові допомагати правоохоронцям. Про 41% злочинів херсонці просто не повідомили міліції.

На прес-конференції оприлюднили й основні недоліки міліції, які виявили в ході опитування. Це хабарництво, бездіяльність, небажання допомагати, слабкий зв'язок з громадськістю та непрофесіоналізм.

Як зробити так, щоб правоохоронці запрацювали краще? Один із варіантів - контроль громадськості. Одним із його видів є громадський моніторинг дотримання прав людини в діяльності правоохоронних органів. Для цього ще сім років тому наказом міністра МВС були створені мобільні групи. Але в 2010 році, через зміну ставлення керівництва МВС, вони припинили свою діяльність, у тому числі й на Херсонщині.

- Саме активна робота мобільних груп призвела до кардинального покращення побутових умов перебування громадян в ізоляторах тимчасового тримання, забезпечення належного харчування та медичного обслуговування затриманих тощо, - зазначила на прес- конференції регіональний координатор по взаємодії з громадськістю Уповноваженого Верховної Ради України з прав людини Наталія Козаренко. - Торік завдяки ініціативі громадських організацій та за підтримки керівництва УМВС в Херсонській області мобільні групи відновили свою роботу. Протягом 2012- 2013 року здійснили візити до 8 райвідділів. Пропозиції та зауваження мобільних груп направлені до керівництва обласної міліції.

Результати дослідження презентували не тільки журналістам, але й безпосередньо правоохоронцям. Залишається чекати і спостерігати, чи зробить міліція належні висновки та чи змінить методи своєї роботи.

Олена Піменова//"Вгору" № 13 (548) 28.03.13