Зоя Бережна: «Не думаю сьогодні про вибори, я просто виконую свої обов’язки…»

Зоя Бережна: «Не думаю сьогодні про вибори, я просто виконую свої обов’язки…»

Це та багато іншого повідомила, в ексклюзивному інтерв'ю журналістам «Херсонців», виконуюча обов'язки міського голови, секретар Херсонської міської ради Зоя Яківна Бережна.

- Зоє Яківно, як Ви вважаєте: очільник міста – це політична «фігура», чи міський керівник повинен бути, перш за все, господарником?

- Я думаю керівник міста повинен бути справжнім господарем в місті. На сьогодні все вже настільки заполітизовано...Вважаю, що невірно, коли сьогодні до тієї чи іншої партії ми відносимо міського керівника – це невірно, тому що політика керівника міста повинна бути одна – любити людей, робити все для людей і робити так, щоб господарство міста було у такому гарному стані, щоб можна було думати про перспективу. Коли наведемо порядок, лад в своєму домі, тоді вже можна виходити на рівень світовий, вигравати гранти - для цього є дуже багато різноманітних проектів, можна використовувати досвід інших міст і запроваджувати нове.

Але для цього у керівника міста повинна бути високо професіональна команда однодумців, які хочуть рівно так як керівник побачити ту проблему, почути людей і дійти до людей. На превеликий жаль на сьогоднішній день вона поки що відсутня. Є люди які дуже гарно допомагають, але є і ті, що спеціально саботують виконання доручень і це ми з вами відчуваємо по життю, яке є в місті. Тому, якщо ви читаєте всі мої доручення, то бачите - вони стосуються тільки херсонців. Якби всі їх виконували ті доручення, то ми би сьогодні говорили про високопрофесійну команду.

Я завжди кажу - треба пам'ятати, що сьогодні ми при владі, а завтра ми будемо простими херсонцями і будемо хотіти, як всі нормальні люди, жити в прекрасному гарному місті де відсутнє сміття, де гарні дороги, де є майданчики, де є парки і сквери. Це нормальний стан людини - любити своє місто, любити себе в своїх бажаннях, але якщо доля дозволила тобі бути керівником, то бажання повинно бути одне – як зробити гарніше для людей.

- Справжній господар в місті має добре знати житлово-комунальна галузь Херсона. Які, на Ваш погляд, її головні проблеми?

- Житлово-комунальна галузь – це галузь яка на сьогоднішній день потребує такого, я б сказала, революційного оновлення. І не тільки тому, що я цього хочу - цього вимагає час, цього вимагають люди, і цього вимагають сьогоднішні проблеми, які виникають у херсонців. На сьогодні в мене дуже багато проходить зустрічей з людьми, є багато звернень від херсонців. Їх турбують житлово-комунальні проблеми, але вони констатують проблему і все: «от у нас, дах протікає, у нас дорога не така, у нас ліфт не працює...». Вони кинули владі цю проблему і все, а я хочу, щоб інакше було – не перекладати проблеми на іншу людину, на керівника, на будь-кого, а знаходити шляхи спільного її вирішення. Є люди, які скажуть: «ми ж вам платимо...». Люди добрі, те що ви платите – це безумовно, але ж допомагайте і утримувати в якісному стані хоча б те, що є у вашому будинку. Нам необхідно пробудити бажання у херсонців спільними зусиллями робити і вирішувати подібні проблеми.

Спитаєте - яким чином? Вважаю, що через органи самоорганізації населення - люди об'єднуються і спільними зусиллями допомагають вирішувати певні проблеми. Як приклад - об'єднання співвласників багатоквартирних будинків (ОСББ - ред.) Ми повинні в першу чергу допомагати цим людям. Тому, що вони взяли на себе відповідальність за будинок, вони хочуть собі і нам допомагати, і ми повинні допомагати їм і з міського бюджету. Тому, що сьогодні потребують більше уваги саме ті будинки, де не організовано ОСББ, а треба допомогти їх організовуватися.

Біда в тому, що відбувається не вірне інформування херсонців - хтось десь розказує: «а якщо ви організуєте ОСББ, то вас не будуть фінансувати з міського бюджету». Можливо і була колись така політика, але я вам хочу сказати, необхідно перевернути бачення і влади, і херсонців саме до тих активних людей які хочуть бути у співпраці з міською владою. Якщо сьогодні поєднати бажання людей і можливості міського бюджету - це ж вигідно всім: спільне бажання та співфінансування і проблема відсутня.

Я думаю, що в найближчому часі ми знайдемо гроші на таку програму в міському бюджеті, у нас є більше 50 програм, але програма самоорганізації населення відсутня. А потрібно стимулювати людей, тих людей які хочуть нам допомагати все ж таки змінити стан житлово-комунальної галузі на краще. Тому, що з дрібниць все починається - знищувати простіше, ніж потім знаходити шляхи відновлення. Але будемо шукати шляхи відновлення, будемо шукати тих людей, які хочуть співпрацювати і будемо допомагати в першу чергу тим людям, які хочуть не просто кинути свою проблему, а й допомагати її вирішувати.

Об'єднавшись будемо змінювати і тоді не буде питання який у нас стан житлово-комунальної галузі. Він сьогодні незадовільний для того, щоб люди почували себе комфортно. І цю незадовільність ми будемо прибирати з часом і з допомогою людей. Потрібно об'єднання.

Чому приватному сектору ми стільки уваги не приділяємо як приділяємо багатоквартирним будинкам. В приватному секторі людина сама топчеться, робить все, що їй необхідно - і воду, і територію прибирає, робить так, щоб не було соромно перед сусідами. Велика біда в будинку багатоквартирному, що кожен за своїми дверима закрився і все. Це залежить від внутрішнього культурного духовного стану кожної людини.

Зовнішній вигляд будинку залежить від кожного мешканця. А для цього необхідно організувати людей. Я так думаю, вже ми дійшли до такого стану, коли нам треба в кожний будинок направляти психологів для того, щоб вони розмовляли з людьми. Переконати людей дуже тяжко. Тільки в простій доступній формі можна з людьми розмовляти. Конфліктів вистачає. Я категорично проти конфліктів. Я хочу бачити не показушну роботу, я хочу бачити результат роботи. Хочу бачити що у людей з'являється бажання робити красиво і жити красиво. Не тільки в своїй квартирці маленькій, та хоча б у квартирі наводили порядок, що б ми говорили про те, що зробіть так як в себе вдома.

Інакше що виходить - ми сьогодні можемо відремонтували ліфт, а через тиждень він буде розкурочений. Хто несе за це відповідальність? А повинен бути такий собі громадський контроль - якщо люди організуються, то вони будуть і зберігати, а зберігати будуть в тому будинку, де будуть знати, що це їх оселя, це їх під'їзд, і в під'їзді буде чисто і будуть рости квіти. Це територія вашої оселі і дуже приємно буде, коли ми по дорозі до своєї квартири будемо бачити квіти, гарно пофарбовані сходинки, панелі і т.д.

А поки цього немає в більшості будинків – тому я не задоволена станом ЖКГ в Херсоні і якістю виконання деяких робіт, яке контролює наше житлово-комунальне господарство. І я сьогодні хочу зробити певні висновки, тому що вважаю - що якщо люди-професіонали беруться ремонтувати дах, то повинні давати і гарантію на ремонтні роботи. Питання в тому, чи може ця будівельна організація надати гарантію - якщо вона високопрофесійна, то вона повинна свою роботу виконувати професійно. Чому раніше збудовані будинки стоять, старий фонд стоїть, деякі будинки стоять, а їм вже багато років і ми бачимо все одно - і тепло зберігають, і не рушаться. Чому? Тому, що якісно побудовані! Підрядники повинні відповідати за свою роботу.

Житлово-комунальне господарство Херсона багате – багато господарства, але бідне... Бідне тим, що у нас на сьогоднішній день дуже мало висококваліфікованих професіоналів - людей, які хочуть удосконалювати свої знання в цій галузі, допомагати, реформувати, бачити перспективність розвитку галузі. В лікарні не працювали б непрофесіонали, якщо вони будуть там працювати, то відразу будуть видно результати - тоді люди будуть плакати і переживати. А чомусь в житлово-комунальній галузі може працювати людина, яка не вміє організувати роботу, яка сьогодні не вміє розрахуватися за газ, за електроенергію, не знає як розрахуватися. Люди виходять на дороги, перекривають рух, коли вимикають газ, не тому що вони не платили, а виходять, тому що платять ЖЕКу, ЖЕК не розраховується - то рахунки у них заблоковані, то вони не можуть, то вони не бажають, то не находять... Не може далі продовжуватися така «робота» з людьми.

З людьми треба говорити, людей треба інформувати. Ми повинні заходити в під'їзди і бачити, що люди знають - яке рішення приймає виконавчий комітет, яке рішення приймає сесія міської ради. Знати - що вони вітають, куди запрошують, на що скаржаться і тоді люди будуть нашими друзями. Втрачена система інформування людей. Необхідно виправити цю ситуацію. На сьогоднішній день система може бути вдосконаленою до суті, і у дитячий садочок може бути черга в електронному вигляді, і титульний список може бути в електронному вигляді прозоро, стратегічно, перспективно. Не без того, що є якісь надзвичайні ситуації. А взагалі кожен будинок повинен мати свій паспорт. Ви знаєте, як людина вік, будинок теж має свій вік, а в паспорті все описувати схематично - скільки років, в якому році що зроблено, що планується ще зробити, як, яка стратегія по тому чи іншому будинку, що там на даху.

На сьогоднішній день дуже багато питань. Але напевно більше питань до тих неспеціалістів, які не бачать розвитку. Тому я думаю, як би ми хотіли, чи не хотіли - життя триває. У нас уже цивілізація в усіх напрямках, у нас вже всюди електронні версії, всього багато і ми прийдемо до того, що житлово-комунальне господарство отримає такий розвиток, що ми не будемо до цієї теми повертатися. Люди зрозуміють і влада разом з людьми знайдуть шляхи вирішення багатьох проблем. Щоб ми були задоволені і будинками, щоб ми були задоволені і фасадами, і сходинками, і балконами і всім Херсоном в цілому.

- У травні створеному Вами жіночому клубу «Ініціатива» виповниться 10 років. Що для вас значить громадська робота в цьому напрямку: хобі, «іміджевий» проект чи покликання душі?

- Ніколи я не працюю на імідж, я вам хочу сказати - ніколи в житті. І громадська організація «Ініціатива» - це той проект, який я вирішила організувати через жінок, через моє бажання, через моє серце і це тільки та організація, яка сьогодні дає задоволення більше навіть не мені, а дає задоволення іншим людям – матерям, дітям-сиротам, тим, для кого ми працюємо. Я думаю що «Ініціатива» буде завжди, тому що таке гарне слово «ініціатива». Хто допомагає сиротам, онкохворим дітям – це дуже прекрасно і взагалі всі громадські організації, які роблять багато для людей і кожен хоче себе десь втілити в життя. Так сталося в моєму житті - це душевний мій поклик.

Тому що там є ті речі, які я несла через своє життя, від яких я можливо страждала і сьогодні втілюю це через проекти, допомагаю людям і допомагають інші жінки.

Я не хочу сказати, що на сьогодні легко вести громадську роботу, але повірте, задоволення вона дає таке душевне, що ти відчуваєш - от стоїть Діва Марія і ти радієш тому Слава Богу, що Бог дав тобі таку думку, що в серці виникла така ідея. Допомагаємо дітям-сиротам, бо я колись сама страждала від того, що нічого одягнути на випускний вечір і на сьогодні ми діточок-сиріт одягаємо. Не хочу сказати, що це просто. Ви знаєте, є люди багаті, є люди, які отримують величезні кошти, але їм ніхто не підказує, що їх можна витрачати на благодійність.

В даному випадку я хочу сказати, що нашим жінкам я даю можливість і шанс зрозуміти, що людина живе і певні гріхи свої несе по землі і тому необхідно допомагати. І я думаю, що кожна жінка отримує задоволення рівно таке, як і я. Ми щасливі, що ми об'єднанні в одній організації. Ми в цій організації робимо благодійне прекрасне добро.
Наприклад, на сьогоднішній день в нас є нова добра справа - ми вже починали збирати кошти на мамограф в рамках проекту «Збережемо здоров'я жінки» і то не від великого щастя, а тому що в нашому клубі дві жінки вже захворіли на рак молочної залози. Це величезна проблема і нам треба допомогти жінкам, привернути увагу до цієї проблеми. Ми спочатку думали, що зможемо самі це зробити, але потім, коли підрахували з лікарями, зрозуміли що необхідно дуже багато зробити для того, щоб втілити в життя цю ідею і тому на сьогоднішній день будемо допомагати і з міського бюджету, тому що здоров'я жінки – це здоров'я нації і тут потрібна підтримка держави.

І є така ідея все ж таки створити в Херсоні міський Центр «Збережемо здоров'я жінки». Є обласний, але ж людей багато, проблема величезна. Тому створимо і міський. В Центрі «Збережемо здоров'я жінки», ми зможемо обстежувати жінку, допомагати їй не на списаних вже апаратах, а на нормальному обладнанні, яке допоможе нам громада міста купити для того, щоб жінки отримували вчасно ту допомогу, яка буде слугувати збереженню їх життя, а це значить щастя родини. Тому всі проекти в жіночому клубі «Ініціатива» - вони від серця, вони для душі, вони для любові, вони для людей.

- Щоб реалізувати все, про що Ви говорили – потрібні можливості. Чи плануєте балотуватися на «повноправну» посаду міського голови Херсона?

- Я про це не думаю сьогодні, я просто виконую обов'язки. Знаєте життя мене заставило з дитинства йти по тернистій дорозі. Я нікуди, ніколи не збиралася. Завжди хотіла бути вчителем і я вам хочу сказати, що це єдина професія, яку я все життя любила... Але ідеальних людей не має, є люди які себе вдосконалюють живуть і навчаються, вишукують нові ідеї. Я завжди питаю: навіщо нам потрібно видумувати паротяг, якщо він вже їздить в інших містах? Ми можемо бути або в останньому вагоні, або хоча б один раз придумати свій херсонський паротяг, який буде першим!

От до цього хочеться йти. Тому я думаю, що люди розуміють все прекрасно, люди забагато не хочуть, вони просто хочуть жити в затишному місті, щоб взимку було тепло, щоб весь час була вода, забезпечення було і в медичній галузі гарне, і в освітянській галузі. Дуже швидко проходить життя... Не встигнемо ми озирнутися, як будемо вже дивитися і думати: Боже невже це були ми? І треба прожити так, щоб ми говорили : яка радість що там були ми і лишили після себе добро.

Записала Інна Мостова