Туберкульоз стосується кожного

Туберкульоз стосується кожного

За останні роки ситуація по захворюваності на туберкульоз в області знизилась, проте все ще залишається епідеміологічною та нестабільною.

Про позитивну динаміку зменшення цієї недуги розповів сьогодні під час прес-конференції головний лікар Херсонського обласного, протитуберкульозного диспансеру Володимир Бурятинський.

За його словами, за останні 5 років в області значно знизилась захворюваність на туберкульоз з 174 осіб на 100 тисяч населення до 106,7. Позитивна динаміка спостерігається і в показниках смертності від цієї недуги ( - 42%).

«Якщо у 2005-2007 роках кількість активних хворих, які знаходились під постійним наглядом лікарів, складала 5 500 тисяч осіб, то на сьогодні ця група людей складає 2 300 осіб», - повідомив В. Бурятинський.

Проте, в цілому, захворюваність туберкульозом у Херсонській області перевищує середньо український показник. На сьогодні в області, активним туберкульозом, тобто тим, який вимагає щоденного лікування, хворіють 2099 осіб.

«У 2012 році найвища захворюваність була по Генічеському районі, це якщо брати кількість хворих на 100 тисяч населення, якщо ж брати абсолютні цифри, то тут лідирують Цюрупинський та Каховський райони а також місто Херсон. Майже третина хворих, виявлених щорічно є мешканцями обласного центру», - зазначила головний обласний фтизіатр Галина Коваль.

Не додає оптимізму й кількість дитячої інфікованності цією недугою, адже за несприятливих умов проживання, поганого харчування, або повторного зараження туберкульозом, дитина має всі шанси стати вже не носієм інфекції, а хворим.

Зі слів обласного дитячого фтизіатру Ірини Макаренко, інфікованість туберкульозом серед дітей 15-річного віку доходить у Херсонській області до 85%, при цьому по нормативним показникам ВООЗ, країна вважається чистою від туберкульозу, якщо інфікованість дітей даного віку не перевищує 1% (!).

У суспільстві існує стереотип, що туберкульоз – це хвороба незахищених верств населення, хвороба бідних осіб, але це не так. На туберкульоз може захворіти кожен, не зважаючи на матеріальний стан. Тому, фахівці закликають населення не стояти осторонь цієї хвороби, а бути відповідальними, та обачними

«Те, що туберкульоз чекає лише на безхатченків, чи тих хто погано харчується – старе уявлення. Сьогодні туберкульоз це хвороба, яка може торкнутись кожного, тому кожен з нас повинен щось робити, щоб протидіяти туберкульозу», - зазначив головний лікар обласного центру здоров'я та спортивної медицини, регіональний координатор з АКСМ БФ Ріната Ахметова «Розвиток України» Юрій Ромаскевич.

При цьому фахівець закликає буди відповідальними, та звертати увагу на симптоми не лише свої, а й оточуючих, адже поряд з вами можуть знаходитись ті, хто не підозрюючи про свою хворобу, відмовляються проходити відповідне обстеження на наявність захворювання, тим самим наражаючи на небезпеку оточуючих. Таких людей, фахівець, пропонує «по-людськи закликати пройти відповідне обстеження».

«Повинна буди відповідальність кожного: якщо ваш сусід довго кашляє порадьте йому, по-людськи, сходити до лікаря, адже сьогодні кашляє він, а завтра може вже кашляти хтось з ваших рідних. Коли ця свідома позиція стане реальністю для нашого суспільства, тоді все буде добре», - впевнений Ю. Ромаскевич.

Значну роль в боротьбі та профілактиці з цією недугою в області відіграє обласна організація Червоного Хреста. Люди які потрапляють під патронат цієї організації, як правило ті, які опинились в складних життєвих обставинах і вони, як ніхто інший потребують допомоги. За минулий рік, за словами голови Херсонської обласної організації Товариства Червоного Хреста України Леоніда Соболя, через Червоний Хрест пройшло 295 хворих, з яких 176 закінчили лікування успішно.

Як зазначають фахівці, найголовніше у лікування туберкульозу, це контрольованість та безперервність. У Червоному Христі, вирішили навіть заохочувати до цього хворих продуктовими наборами

«Минулого року організацією, як заохочення, чи премія за те, що хворий добросовісно лікується, було видано близько 1219 продуктових наборів на суму біля 126 тисяч гривень», - зазначив Л. Соболь.

І це на його думку також посприяло тому, що така велика кількість людей вдало закінчила лікування

Задля того, щоб уникнути цієї хвороби слід: повноцінно харчуватись, слідкувати за здоров'ям; регулярно, не менше одного разу на рік проходити флюорографію; слідкувати за гігієною рук, мити овочі, фрукти перед вживанням; проводити періодичні провітрювання приміщень на робочому місці.

При підозрі на туберкульоз у своїх близьких, або при появі перших симптомів, слід терміново звернутись до лікаря, адже своєчасне звернення до лікарів – гарантія швидкого одужання.

Отже, якщо у вас: кашель більше двох тижнів; температура тіла 37,0 – 37,9 гр., що тримається довгий час; безпричинна втрата ваги за короткий час; нічна пітливість; блідість, сіруватий колір обличчя, швидше йдіть до лікарні.

Прислухайтесь до сигналів свого тіла, регулярно проходьте профогляди, та будьте відповідальними.

Олена Олексина