"Про утиски кримських татар почув увесь світ"

"Про утиски кримських татар почув увесь світ"

Представники освіти, культури, медицини, регіонального Меджлісу, ради старійшин (усього 12 осіб) вилетіли в Анкару, аби обговорити становище кримських татар на своїй батьківщині, в Криму.

Оскільки представники цього народу жорстоко переслідуються російською окупаційною владою, місцем проведення конгресу стала Туреччина.

Тим більше, що на півострів заборонений в'їзд лідерам кримських татар — Мустафі Джемілєву і Рефату Чубарову.

— Враження від участі у цьому конгресі у нас неймовірні. Передусім, через те, що нам вдалося продемонструвати всьому світові, що відбулося на нашій батьківщині за останній час, що відбувається там нині. Вперше вся правда про реальний стан речей пролунала відкритим текстом, жорстко і відверто. Про утиски кримських татар почув увесь світ, — поділилася враженнями заступник голови Генічеської рай­держадміністрації Гульнара Бекірова. — Серед основних рішень конгресу були заклики до співвітчизників зберігати і відроджувати рідну мову та національну гідність, а також прохання до світової спільноти сприяти розслідуванню злочинів проти кримськотатарського населення Криму.

За її словами, на конгресі наші співвітчизники з окупованого півострова продемонстрували, що попри залякування мають намір продовжувати боротися за свої права. «Враховуючи ж те, що саме Генічеський район є їхньою другою батьківщиною, багато років поспіль наша громада з власної ініціативи проводила і продовжує проводити значну роботу, спрямовану на її розвиток. Наприклад, нам вдалося запровадити викладання у школі № 1 у Новоолексіївці кримськотатарської мови як предмета. А в тамтешньому дитсадку зуміли організувати групу з навчанням дітей в світлі кримськотатарської культури», — доповнила Гульнара Бекірова.

До речі, її родина була в числі перших, які оселилися на території Генічеського району у 1967 році.

«Тоді доступ на нашу батьківщину був для нас, депортованих радянською владою до Узбекистану, ще закритим, — додала Гульнара. — З часом у Генічеському районі виникла найбільша кримськотатарська громада на території Херсонської області. Нині вона налічує близько 8,5 тис. осіб, тоді як усього на Херсонщині кримських татар проживає близько 10,5 тисячі». 

Олег БАТУРІН

"Новий День"

фото "Новий День"