Держуніверситет в Херсоні переживає не кращі часи

Держуніверситет в Херсоні переживає не кращі часи

Кажуть, що вперше за довгий період своєї історії, Херсонський державний університет має суттєві проблеми із набором студентів. В університеті говорять, що навіть старожили не пам'ятають - коли таке було...

По інформації (поки що не офіційної) з самого університету – у нового ректора ХДУ Василя Стратонова та його «ідейного натхненника» виникають суттєві проблеми, які пов'язані із набором студентів.

Треба відзначити, що цього року виші України, вперше за кілька десятків років, отримали абсолютний мінімум обсягу державного замовлення. Раніше це було не менше 50%. Цього року не більше 30%. А от ХДУ «примудрився» не виконати навіть мінімум.

Вперше ХДУ не виконав план державного замовлення, - «відзначилися» одразу кілька факультетів. За дивним збігом обставин, саме ті, які підтримували при обранні на посаду ректора саме Василя Стратонова. Що це? Підстава? Випадковий збіг обставин? Чи логічна закономірність?

У схвильованому неприємними новинами колективі університету, розповіли, що серед навчальних підрозділів ХДУ, зокрема «відзначилися» такі факультети, як:

«Фізики, математики та інформатики», - який раніше вважався не тільки найстарішим, але й найпрестижнішим (декан – Валерій Кузьмич, кандидат фізико-математичних наук, доцент);

«Філології та журналістики», - один з перших і найважливіших факультетів, який також вважався престижним (декан – Володимир Олексенко, доктор філологічних наук, професор).

Що завадило деканам вказаних факультетів правильно організувати роботу? Може політичні мотиви? А може події, пов'язані з веденням боротьби за крісло ректора? Можливо, замість того, аби займатися прямими службовими обов'язками декани університету занадто переймалися «другорядними проблемами»?

Що ще могло стати причиною такого організаційного провалу? А може те, що керівництво вишу на чолі із новим ректором більше займається питаннями «великої політики» та розвішує ярлики на співробітників, шукають серед них незгодних і непокірних?

Давайте спробуємо розібратися...

Трагедія втрати видатного керівника, скандальна ситуація і кадрова вакханалія, яка склалася у останні роки в ХДУ, скоріш за все і вдарила по його престижу. Все це добре відомо і в Херсоні і за його межами і, можливо, саме тому абітурієнти стали відмовлятися вступати у, колись знаний і авторитетний, навчальний заклад.

Ще не так давно вважалося - вчитися у ХДУ і складно, і престижно. Зрозуміло, що Херсон не Київ, ні Дніпропетровськ чи Харків, або якесь інше місто «мільйонник». Але й Сорбона не місто - «мільйонер»...

Попередні ректори ХДУ пишалися тим, що в університеті не було проблем з набором абітурієнтів, з гордістю говорили про високий рівень вступного конкурсу. У них ніколи й думки не було, що може бути недобір...

Що ж сталося цього року? Чому новопризначений ректор починає свою ректорську каденцію з суцільного вороху серйозних проблем в університеті? Чому виш залишив «незакритими» таку кількість вакантних місць?

Відповіді треба шукати у різних площинах. Можемо припустити, що не на останньому місці й імена тих, хто безпосередньо керує напрямками навчання. ХДУ раніше славився тим, що давав якісну освіту. Що стало причиною, що цього року абітурієнти вирішили не їхати у Херсон?

Що стосується факультету «Фізики, математики та інформатики», то тут, здається, кілька причин. Перша – керівництво факультету. Після того, як пішов попередній декан факультету, багато хто вважає, що тут не зовсім поталанило із керівником. А друга причина, припускають у колективі вишу, – амбіції одіозної людини, яка «маячить» за спиною декана.

Не секрет, що один із колишніх керівників ХДУ, є нині народний депутат України –математик, який, за його словами, «підтримує і факультет, і університет». У виші активно обговорюють тему, що, як хвалився пан нардеп, що саме він «вибив» для факультету «додаткові» бюджетні місця. Але абітурієнти на це не зреагували. Чому?

Можливо, неякісна підготовка майбутніх фахівців тими кадрами, які зараз працюють на факультеті? Виходить, що ті, хто хоче отримати якісну освіту не довіряє ХДУ? Чому? Бо «дурна слава»?

Саме вона – та «слава» і могла стати причиною відмови абітурієнтів надати перевагу ХДУ, перед іншими навчальними закладами України. І це не дивлячись на те, що у Херсоні було так багато «бюджетних» місць, що підвищувало вірогідність навчання «безкоштовно».

Ще одне припущення - відсутність науково обґрунтованого підходу до визначення того, скільки потрібно фахівців певного напрямку: може не потрібні сьогодні Україні «фізики». А «лірики»? І вони теж... Це довів факультет філології та журналістики, який також не набрав необхідної кількості студентів.

У чому причина тут? Теж у помилках декана? Чи у загальному складі фахівців, наявності сучасного наочного обладнання та новітніх методів підготовки кадрів?

Чи користується особистою повагою декан факультету філології та журналістики у колег і студентів? Питання риторичне. Кажуть, що очолюваний ним факультет щороку все більш втрачає привабливість. Цей рік схоже, що визначив це остаточно...

Не треба навіть замислюватися над тим, що хтось перестав любити рідну мову, чи що напрямок за яким факультет готує фахівців, перестав користуватися потребою. Напрямки підготовки з мови та літератури, філології (української та іноземної), журналістики завжди були затребуваними. Ще не було такого, щоб фахівці, яких випускають факультети філології були непотрібні.

Але ж фахівці! А не ті, хто має на руках диплом, який не підтверджений відповідними знаннями. Рівень фахівців, яких випускає факультет бажає кращого, - про це неодноразово доводилося чути на різних рівнях, і щодо філологів, і щодо журналістів.

Якщо філологічні кафедри ще якось та укомплектовані кваліфікованими кадрами, то кафедра журналістики - це набір «сторонніх» людей, які у професії не були жодного дня: про те, що повинні вміти робити журналісти вони хіба, що чули від сторонніх осіб.

За часів видатного ректора Олега Мішукова, коли відкривали цю кафедру, там було з десяток практикуючих журналістів із визнаними іменами у своїй професії. При нинішньому ректорові там не залишилося жодного практикуючого фахівця-журналіста. Чому? Мабуть, слід говорити про особистості керівників...

Не виключаємо, що причиною - як падіння престижу, так і того, що на факультеті немає профільних фахівців, є та кадрова політика, яку запровадив деканат та ректорат університету.

Скандальні події, що розгортаються останнім часом навколо ХДУ вказують на те, що не тільки студенти, які перебувають всередині ситуації, чітко розуміють що відбувається. Ситуацію відстежують і абітурієнти, особливо перед тим, як подавати документи. Можливо, проаналізувавши ситуацію, вони заздалегідь зрозуміли, що отримати якісні знання у цьому виші на цьому факультеті, немає перспектив?

Що ж стосується самої особи декана факультету філології та журналістики, то це, скоріш за все, вказує на те, що у ректораті не розібралися як слід із проблематикою, коли призначали на посаду людину, яка не є фахівцем в журналістиці. А наявність «парадних» звань, це ще не показник того, що факультет працює якісно.

Конкурсний недобір, на наш погляд, - це серйозний покажчик і привід для детального вивчення кваліфікації декана та викладачів факультету на рівні вже навіть не вишу, а вже Міністерства...

Прикро, але в ХДУ запевняють, що та частина ректорату, яка зобов'язана контролювати якість освіти і знань, зав'язла у політичній боротьбі та боротьбі за крісло ректора та інші кадрові призначення, і вже давно не звертає на це увагу.

Не випадково в самому університеті та за його межами кажуть, що якість знань у окремих деканів вже давно переведена на «комерційну» основу: скільки коштує здати сесію, навіть не заходячи у аудиторію – знають всі, хто цим цікавиться. А от якість знань вже давно не відповідає офіційним звітам. Хто винен?

Невиконання державного замовлення у ХДУ є суттєвим показником того, що університет, який готується відзначати свій черговий ювілей, реально втрачає престиж і авторитет. Чому:

- Скандальна історія із «майже законним» безальтернативним обранням ректора...
- Незрозумілий багатьом скандал навколо Академічного ліцею при ХДУ...
- Таємничі історії із призначеннями та зняттям з посад...
- Корупційні підозри навколо використання майна університету...

Всі ці та інші чинники не могли не вплинули на те, що цього року вперше за всі роки існування ХДУ не виконав державне замовлення. І цією ситуацією не можуть не зацікавитися у Міністерстві, де, можливо, пішли на поводу у окремих осіб із державних органів влади, і закривають очі на події, які впливають на рівень підготовки кадрів?

На наш погляд, людей, які покликані стояти на сторожі інтересів суспільства – журналістів, загальна ситуація в університеті здається нарешті повинна стати предметом прискіпливої уваги Міністерства та громадськості. Чи не настав час перевірити рівень знань тих, хто покликаний їх давати?

Цей рік показав, що Херсонський державний університет встав на шлях вишу в якому абітурієнти не хочуть навчатися. Наше спільне завдання відвернути увагу керівництва вишу від «проблем» політичної боротьби та зведення рахунків, а зайнятися нарешті нагальними проблемами пов'язаними із якісним навчанням студентів. От тоді у Херсонському державному університеті настануть кращі часи!

Володимир ПОЛЯНСЬКИЙ