Благодійність чи випробування?

Мешканець шотландського містечка Келсо Колін Міллер привіз до Херсона цілу вантажівку з гуманітарною допомогою. Понад 400 коробок з різноманітними речами, які призначалися для дітей та переселенців з Донбасу, з херсонців ще ніхто не бачив.

Гуманітарний вантаж досі не розмитнений. З якими намірами шотландець завітав на Україну та чи планує повторити свій візит — з цими та іншими запитаннями звернувся до іноземного благодійника кореспондент «НД».

До пам'ятного візиту на Херсонщину Колін Міллер був у Одесі, Ялті та Донецьку. Але лише в ролі туриста. Благодійником став випадково — коли у січні побачив телевізійну програму про військові дії в Україні. Шотландець добре пам'ятав, які враження в нього залишилися від відвідин українського притулку для дітей в Одесі, тож невідкладно почав організовувати кампанію зі збору гуманітарної допомоги.

— Я розповідав усім знайомим та друзям, сповістив у мережі інтернет на спе­ціальному сайті, організував кампанію, — розповідає Колін Міллер. — Допомагали як бізнесмени, так і звичайні люди. Багато речей надали наші місцеві мережі супермаркетів, компанії з Глазго. Насправді вдалося зібрати дві вантажівки з допомогою, однак поки що я привіз одну. Коли приїхав сюди, то побачив, що тут одним гуманітарним вантажем не допомогти, треба повертатися додому і підключати до цього друзів з Лондона, займатися разом цим питанням. Зі мною навіть збиралася їхати моя донька Бетані, однак ми не хотіли додаткових проблем на митниці, бажали уникнути ризику.

Колін зізнається, що ні шотландці, ні англійці не отримують достатньо інформації про події на теренах України. Сам він дізнався про масштаб трагедії з новин телеканалу... «Russia Today». Саме тоді він через соціальну мережу зв'язався з президентом Херсонського благодійного фонду «Гаврош» Галиною Кулешовою і за­пропонував свою допомогу. А в Херсоні на такі пропозиції одразу ж відгукуються.

— Усі ми розуміємо, в якому стані зараз не лише діти-сироти та інваліди, а й безліч людей-переселенців, — наголошує Галина Кулешова. — Тому вантажівку з гуманітарною допомогою ми чекали, як свята. Та митники приготували нам замість цього різні бюрократичні перепони.

Вантаж з гуманітарною допомогою не розмитнили ще у Львові при перетині державного кордону. Що робити з цим у Херсоні, де митники з одного боку не можуть переступити через букву закону, а з іншого мають всі необхідні документи, щоб посприяти у вирішенні цього питання, ніхто сказати не може.

— Нам повідомили, що ми можемо сплатити за місце на стоянці для таких вантажівок. Коштує одна доба стоянки до 600 гривень. А чекати херсонські митники пропонують два місяці. Це величезні кошти, такі витрати не можемо собі дозволити ні ми, ні наш іноземний гість, — зазначає Галина Кулешова.

Повертаючись до благодійника з Шотландії, можна з впевненістю стверджувати, що Коліну Міллеру в Херсоні сподобалося — незважаючи на бюрократію та різні перепони з боку державних органів.

— Думаю, що все закінчиться добре, — говорить Колін. — Це ж гуманітарна допомога, більшість речей призначена дітям. Тому, гадаю, скоро вантаж дійде до адресатів.

Стосовно політичних подій в Україні за останній рік іноземний гість тільки знизав плечима. Говорить, що не дуже тямить у політиці і впевнений, що допомагати треба всім, хто потрапив у скрутне становище.

— Ми буквально рік тому голосували за від'єднання від Об'єднаного Королівства, — згадує Колін. — І я голосував «за», і більшість моїх друзів теж. Однак це рішення на референдумі не набрало потрібної кількості голосів. Більшість шотландців вважають, що їм буде краще без Англії, але такі питання можна вирішувати виключно в законному полі, за наявності нормального виборчого процесу. І в жодному разі без військових конфліктів, як це відбувається у вашій країні. В результаті від цього страждають звичайні люди, а не політики.

Олена КУЧЕРЯВА

"Новий День"