Жнива-2015: на старт, увага… дощ!?

З приходом літа в господарствах району все частіше можна почути словосполучення «битва за врожай». Напевно, саме так найбільш правильно буде позначити збиральну кампанію цього року.

Варто відзначити, що перед початком «битви» учасники процесу говорили про прихильність погоди в зимовий та весняний період. Подібні оцінки давали певні приводи для оптимістичних прогнозів як щодо кількості зерна, так і його якості.

Однак зміна погодних умов скоригувала прогнози валового збору ячменю в бік зменшення, в той час як показники врожаю пшениці поки істотно не переглядаються.

Незважаючи на те, що збирання озимого ячменю почалося в строк, погодний фактор практично відразу вніс свої корективи в хід збиральної кампанії, встановивши власні правила і умови для роботи більшості аграріїв. Проливні дощі на старті сезону, що охопили всю територію району, по праву можна вважати основною причиною значного зниження темпів збирання ранніх зернових. Разом з тим ситуація, що склалася, також дала чималі підстави сільгоспвиробникам для занепокоєння щодо того, який урожай і якої якості слід очікувати після закінчення затяжної дощової погоди.

Незважаючи на примхи природи, ряду аграріям все ж вдалося зібрати частину посівних площ ячменю. Показовим у цьому плані виявився досвід ПП «Агрофірма «Гаван» (директор Г.Мелконян).

— Дощі носили, в основному, локальний характер. І тут, як кажуть, кому як пощастило. Урожайність ячменю на нашому підприємстві становить 55 ц з гектара і вище, а посіяний він на площі 300 га. Днями почнемо збирати пшеницю на 900 га, горох з площі 220 га, на який найбільше вплинула негода, так як він на той момент перебував у стадії дозрівання, вже практично скосили. Та все ж більшість посівів у задовільному стані. А для збирання пшениці в стислі терміни підготовлена необхідна техніка, сушильне устаткування і ємності для зберігання. Проте давати оцінку того, якими будуть показники врожаю і його якісні характеристики в поточному сезоні, буде більш доречно після того, як основна частина посівних площ буде зібрана, — говорить головний агроном ПП «Гаван» Сергій Срібний.

Варто сказати, що спочатку оцінка стану посівів радувала, сільгоспвиробники повідомляли про невеликі втрати пшениці в зимовий та весняний період, а також про нормальні погодні умови в період дозрівання зерна. Це давало підстави сподіватися на отримання непоганого врожаю. Подібні оптимістичні настрої трималися аж до початку перших обкосив полів. Саме в цей період небесна канцелярія буквально протягом кількох тижнів змусила кардинально змінити плани аграріїв. Дощова погода сприяла тому, що до збиральних робіт сільгоспвиробники приступили пізніше запланованого терміну. І вже на початку липня почали надходити повідомлення про те, що стан посівів в частині господарств погіршився.

Станом на 6 липня в районі зібрано лише 4,6% ранніх зернових, з 37732 тис. га скошено – 1752 тис.га, намолочено – 8159 тонн, середня врожайність по господарствах склала 46,6 ц га. Однак, як би там не було, одне можемо сказати з упевненістю: зерно на полях є, його збирання почалося, а значить, продовжується новий складний і непростий сезон.

Сергій МАКОГОН

"Каховська зоря"