У Херсонському СІЗО пройшла виставка

З нагоди святкування Міжнародного жіночого дня 8 березня, у Херсонському СІЗО відкрито виставку робіт підслідних жінок

05 березня 2013 у Херсонському слідчому ізоляторі урочисто відкрили виставку творів художньо-прикладного мистецтва ув'язнених-жінок. І дуже приємно, що виставку прийшли відвідати люди, яким небайдужа доля ув'язнених та засуджених. Серед гостей були представники громадської ради при управління Державної пенітенціарної служби України в Херсонській області, представники центральних та регіональних ЗМІ, настоятель Храму Святої Тройці Протоієрей Євгеній Сидоренко, священик храму святої Тройці протоієрей Михаїл Непіп, Директор соціального фонду «Софія» Синя Анна Григорівна, заступник начальнику управління ДПтС України в Херсонській області Досенко Олена Андріївна та член національної спілки художників України викладач кафедри образотворчого мистецтва і дизайну Херсонського Державного університету Ракович Віталій Володимирович, якому й було надано право на оголошення та нагородження переможців найкращих робіт.

Вишивка — це не тільки майстерне творіння золотих рук народних умільців, а й скарбниця вірувань, звичаїв, обрядів, духовних прагнень, інтелекту українського народу, яка генетично передалася нам від наших предків.

Саме таку скарбницю художніх творінь поповнюють кропіткі та умілі руки жінок, які зазнали лихої долі, чи стали на слизьку доріжку свого життя, опинившись за гратами. Але навіть такі життєві випробування не змогли зламати красу дівочої душі та жаги до життя української жінки. Ще з давніх часів жінки, які страждали від гніту іноземних загарбників, жорстоких панів, злидництва чи нещасливого кохання, викладали свої почуття на тканих та вишитих полотнах.

І сьогодні, за залізними гратами, на білих полотнах оживають яскраві орнаментальні зображення тварин та птахів, дерев та квітів, силуети витончених жіночих та статних чоловічих тіл. Навіть на вишитих іконах очі святих дивляться на тебе наче живі. Вся ця краса заворожує. А найголовніше те, що в жодній картині в жодній вишивці немає ані найменшого натяку на смуток. Усі картини виконано з таким позитивом, що важко повірити в те, що ці шедеври створені в умовах ізоляції.

Протягом 2012 року у рамках гуртка «Муліне», який було створено керівництвом на базі Херсонського слідчого ізолятора, жінки, які утримуються під вартою вишивали картини різного стилю та тематики. Ув'язненими було створено велику кількість картин, яку не сила приховувати від широкого кола.

Отже з такою метою керівництвом установи було запропоновано митцям створити власну виставку творів. На виставці було представлено 36 робіт від дев'яти підслідних жінок.

Звичайно ж важко було визначити найкращу картину, так як для непрофесійного ока усі вони здавалися шедеврами, але знавець мистецької справи допоміг у визначенні найкращих з найкращих, адже оцінюючи роботи він брав до уваги витримку стилю та кольорів, майстерність виконання, сюжетність та інше.

За творчі здобутки у конкурсі декоративно-прикладного мистецтва та активну участь у суспільному житті установи жінок-учасників виставки нагородили грамотами від кафедри образотворчого мистецтва і дизайну Херсонського Державного Університету. Грамоту за творчі здобутки у конкурсі декоративно-прикладного мистецтва отримала підслідна Матковська Ганна, грамоти за активну участь у суспільному житті установи Перч Тетеяна та Спектор Ірина.

Оскільки виставка була присвячена жіночому святу до привітань додалися ще й весняні квіти. Ув'язнені дівчата подякували усім запрошеним за приділену їм увагу та визнання їх майстерності і пообіцяли створювати нові шедеври ще з більшим бажанням та натхненням.

Також, користуючись нагодою, підслідні жінки подякували працівникам СІЗО за людяне ставлення до них, за свято яке було влаштоване для них. Підтвердженням вдячності стало те, що підслідні урочисто подарували вишиту бісером картину начальнику Херсонського слідчого ізолятора Лавріву Юрію Богдановичу, який зробив усе необхідне аби хоч якось відволікти ув'язнених жінок від їх особистих негараздів, та дати можливість створювати красу власними руками. Адже сміливо можна заявити - що, краса врятує світ!