Свої люди — розрахуємося!

Свої люди — розрахуємося!

Щоб не платити високі податки, орендарі земельних паїв усе частіше воліють домовлятися про розмір орендної плати на словах, а не на папері.

Чимало жителів Волинського Каховського району залишились невдоволеними розрахунками з орендарями своїх земельних часток. «Насправді ж аграрне підприємство розрахувалося з ними повністю — в межах 3% від нормативної грошової оцінки землі, як і прописано в діючих договорах оренди. Однак люди почали звертатися зі скаргами до районного керівництва. І виявилося, що орендар на словах пообіцяв виплатити їм не по 3, а по 5%. Але, вочевидь, через неврожайний рік не розрахував свої сили і свою обіцянку не виконав», — розповів начальник управління Держком­земагенства у Каховському районі Андрій Мартинюк.

Як стверджує голова місцевої райдержадміністрації Володимир Сторчак, випадки, коли підприємства чи фермери пообіцяли сплачувати людям по 5% за оренду їхніх земельних паїв, у районі непоодинокі. «Почасти ці угоди залишаються на словах, а не в документах. Робиться це для того, щоб не допустити збільшення податків. Але від цього страждають передусім бюджети місцевих рад», — констатує він.

Якщо вірити офіційній статистиці, зараз у Каховському ра­йоні власники земельних паїв у середньому за їх оренду отримують 607,95 гривень за 1 га (по області ця сума значно нижча — 419,8 грн.). Щоправда, на Каховщині залишається чимало людей, котрі досі отримують за свої паї лише 1,5% від нормативної грошової оцінки, а іноді не отримують геть нічого.

— 196 тисяч гривень заборгувало людям ТОВ «Д-3 Агропроект», яке має укладені договори оренди (на 1,5%) на те­риторії Червоноперекопської сільради. Зараз там триває процедура розірвання цих договорів і підписання нових з іншим підприємством, — коментує Андрій Мартинюк. — Загалом на даний момент жителі району недоотримали орендну плату за минулий рік у розмірі 662 тис. грн. Зокрема, складна ситуація виникла по одному підприємству в Дудчиному, яке завинило 64 тис. грн. і навіть не знає, чим розраховуватися з людьми. Невеликий борг є у одного фермера з Волинського, якого ніхто не може знайти. Він просто кудись зник. У Костогризовому підприємець ніяк не розрахується з одним чоловіком, хоча сума боргу складає лише 1 тис. грн. Недоотримали орендну плату також деякі жителі Дмитрівської та Роздольненської сільрад. Уся інформація відносно боржників була своєчасно направлена до Каховської між­районної прокуратури для вжиття відповідних заходів.

Збираються в Каховській РДА серйозно взятися і за «нічийні» земельні ділянки. За словами Андрія Мартинюка, вже ведеться робота з пошуку їхніх спадкоємців. Якщо таких не виявиться, паї перейдуть у власність місцевих територіальних громад, здаватимуться в оренду, а кошти за це надходитимуть у сільські бюджети.

Олег Батурін//Новий день