Херсонці мають знати: яким буде курс гривні

У вересні всі ми стали біднішими ще на кілька сотень мільйонів гривень. Як звітують у Національному банку України у вересні їх резерви скоротилися на $600 мільйонів.

За попередніми даними, станом на 1 жовтня міжнародні резерви України становили $16,64 млрд. (у еквіваленті), фактично це означає, що вони скоротились за місяць на 3,5% або на $592,2 млн., з таким повідомленням виступила прес-служба Національного банку України (НБУ).

За даними НБУ, на скорочення резервів у вересні вплинули платежі уряду з обслуговування і погашення державного і гарантованого державою боргу на суму $711,2 млн., з яких $562,3 млн. було направлено на виплату купону за облігаціями зовнішньої державної позики, а ще $103,2 млн. спрямовано на обслуговування і погашення по облігаціях внутрішньої державної позики (ОВДП).

При цьому в НБУ відзначають, що за попередній місяць надходження від розміщення ОВДП склали всього $48,6 млн.

Крім того, у вересні Національний банк змушений був торгувати на міжбанківському валютному ринку (МВР) валютою через надмірне коливання курсу гривні, аби продовжувати утримувати його у «психологічному коридорі», на що було витрачено ще $74,2 млн. євро.

У той же час у вересні Нацбанк купив на МВР $127,1 млн. через інтервенції щодо вибору кращої ціни.

Також на зменшення резервів вплинуло збільшення вартості фінансових інструментів (зміна ринкової вартості, курсу гривні до іноземних валют) в сумі $13,5 млн. (в еквіваленті).

«Всього станом на 1 жовтня обсяг міжнародних резервів покриває 2,8 місяці майбутнього імпорту і є достатнім для виконання зобов'язань України і поточних операцій уряду і Національного банку», - йдеться у повідомленні НБУ.

Відомо, що міжнародні резерви України на 1 вересня становили $17,23 млрд. (у еквіваленті), скоротившись у серпні на 2,9% і вперше за останній час ЗВР опустилися нижче рівня забезпечення у 3 місяці імпорту.

Слід так само нагадати, що у серпні на підтримку курсу гривні Нацбанк витратив $650 млн. У той же час сальдо операцій НБУ з іноземною валютою у серпні було негативним – мінус $651 млн.

НБУ звітував, що за підсумками серпня офіційний обмінний курс гривні до долара і євро ослаб (на 5,7% та 5,8% м/м відповідно).
За даними НБУ, його чисті валютні резерви (власні кошти, за вирахуванням позикових коштів, перш за все, від МВФ) на початок серпня становили $6,83 млрд., що на $205 млн. менше (-2,9%), ніж було на початок липня.

Як повідомлялося, валові валютні резерви НБУ (з урахуванням позикових коштів) на початок серпня становили $17,75 млрд., що на $231 млн. менше (-1,3%), ніж було на початок липня і $1 млрд. менше (-5,6% ), ніж було на початок року.

В той же час Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман на початку вересня заявляв, що зниження курсу гривні є прогнозованим, а поточний курс національної валюти знаходиться в прогнозованих межах на 2018 рік: «Курс знаходиться сьогодні в прогнозованих межах на 2018 рік. Це очевидний факт».

Гройсман «заспокоїв»: питання курсу гривні лежить у компетенції НБУ.

Слід нагадати, що держбюджет поточного року побудований на прогнозі зростання ВВП на 3%, при інфляції 9%, а курс гривні на кінець 2018 року може становити 30,1 грн/$.

В свою чергу глава Ради Національного банку України Богдан Данилишин заявив, що до кінця року гривня нижче ніж 28,5 грн /$ не впаде: «Весна 2019 року стане непростим періодом, – заявив Данилишин. – Це буде період президентських виборів.

Сподіваюся, що вони все ж таки відбудуться. Хочеться, щоб президентська кампанія не мала політичного підтексту і не мала такого широкого політичного впливу, в тому числі на макроекономічні показники. У тому числі і на курс гривні. Однак політичні нагнітання можуть бути непомірними.

Крім того, можливі значні «вливання» у передвиборну кампанію, які, врешті-решт, можуть вплинути на волатильність національної валюти, але одночасно це не матиме такого відчутного впливу, який ми мали, наприклад, у період 2016 року. Тому я хочу сподіватися, що гривня у 2018 році досягне свого піку до кінця року. Думаю, ми все зробимо десь на рівні 28,5 гривні за долар США».

Разом з тим він висловив сподівання, що вже навесні долар, ймовірно, подешевшає: «Зменшиться волатильність починаючи з січня-березня, і вже починаючи з березня 2019 року ми можемо увійти в те русло і в ті тенденції, які мали у попередні роки. Тобто перейти до плаваючої системі обмінного курсу».

Хто з політиків лукавить і яким буде реальний курс гривні, а отже ціни на ринках міст і сіл побачимо дуже скоро.

Сергій ОСОЛОДКІН