Тисячам абонентів «Херсонгазу» донарахують суми заднім числом

Тисячам абонентів «Херсонгазу» донарахують суми заднім числом

Херсоном стали ходити розмови, що споживачам газу, які не мали газових лічильників, доведеться доплачувати за використане блакитне паливо, бо Кабмін у певний період 2015 та 2016 років неправильно порахував норми споживання газу.

В 2015 році законодавець зменшив норми споживання для абонентів без лічильників у два рази.

Природно, зменшився й тариф.

Наприклад, у абонентів, у чиїх квартирах є тільки плита й немає гарячого централізованого водопостачання, норма споживання була 9 кубометрів газу на одну людину й оплата за місяць за послугу – близько 65 гривень.

Із травня 2015-го норму зменшили вдвічі – до 4,5 куба й тариф до 32,35 грн. І це мабуть більшість абонентів вважали справедливим, тому що, як правило, одна людина лише для готування їжі стільки газу не використовує! В середньому сім'я з трьох осіб споживає 6–8 кубів газу. А щоб одна особа – 9 кубометрів?!

Але згодом з'явилася новина, що, згідно з рішенням Вищого адміністративного суду від 28 січня 2016 року, норми споживання газу без лічильника, встановлені Кабміном із 6 травня 2015 року, були зменшені незаконно. Такий же вердикт винесли Окружний адмінсуд Києва та Київський апеляційний адмінсуд. Але з того часу, після рішень судів, для абонентів нічого не змінилося. І тільки сьогодні, коли минуло більше двох років, хтось вирішив збільшити норми спожи-вання газу?!

Як 2 липня «Гривні» повідомили в прес-службі «Херсонгазу», з травня 2015 року по січень 2016-го побутові споживачі природного газу (без лічильників) платили за послуги відповідно до норм, затверджених постановою Кабміну від 29.04.2015 року № 237.

«Взявши до уваги численні звернення громадян і експертні висновки, постановою Окружного адміністративного суду міста Києва, з урахуванням ухвали Вищого адміністративного суду України від 28.01.2016, зазначену вище постанову визнано незаконною та нечинною з моменту її прийняття, – повідомили в прес-службі підприємства. – На сьогодні судом визнано, що дана постанова була прийнята всупереч Конституції України та є незаконною, оскільки ставить одних споживачів природного газу в більш привілейоване становище і містить всі ознаки дискримінації. Під час дії незаконної постанови споживачі без приладів обліку сплачували вартість газу за заниженими нормами споживання. А саме: плита газова в разі відсутності централізованого гарячого водопостачання та газового водонагрівача – 4,5 кубометра (32,35 грн.) замість законних 9 кубометрів (64,69 грн.) на особу в місяць; плита газова та водонагрівач –9 кубометрів (64,69 грн.) замість законних 18-ти (129,38 грн.) на особу в місяць».

Споживачам, які використовували газ без лічильників у період із травня 2015 року по січень 2016-го включно, вже зробили перерахунок. Суми є на рахунках багатьох абонентів. Наприклад, абонентам із плитою за вказані 9 місяців донарахували майже 300 гривень.

Загалом перерахунок проведуть 42 тисячам абонентів Херсонщини.

В цій ситуації залишається багато питань: чому постанова суду за 2016 рік почала діяти тільки сьогодні? Чи є законним нарахування сплати абонентам заднім числом? Що буде з нарахуваннями тим, хто отримує субсидії?

Альона ШНАБСЬКА
Гривна №27 (1226) 4 июля 2018 г.