На Херсонщині впроваджують економну "крапельку"

На Херсонщині впроваджують економну "крапельку"

Що дорожче зрошення, то активніше на Херсонщині впроваджують економну "крапельку". Лише цьогоріч аграрії степового півдня переводять на крапельне зрошення додаткових півтисячі гектарів.

Загалом їх у краї, за даними обласного управління водних ресурсів, вже буде 44 тисячі гектарів. Тобто майже кожен восьмий гектар поливають ощадливо. Хоча "крапелька" сама по собі - задоволення не з дешевих.

- У середньому облаштування гектара крапельного зрошення в наших умовах в еквіваленті коштує тисячу доларів. Це дуже немало, тому переходимо на нову систему поступово - торік на "крапельці" в нашому господарстві було 360 гектарів з чотирьох тисяч, нинішнього року стало 380, - розповідає Едуард Репілевський, керівник агрофірми, що в селі Мар'янівка Каховського району.

- І я б не сказав, що перевага крапельного зрошення - це сама лише економія води. Так, втрати вологи порівняно зі звичайними "Фрегатами" помітно менші. Але головне - мобільність. Адже систему крапельного зрошення можна встановити там, де велику дощувальну установку нереально розмістити з суто технічних причин --через особливості рельєфу чи наявність ліній електропередач тощо. І погодьтеся: такі проблемні ділянки знайдуться чи не в кожному великому, та часом і середньому господарстві.

Звісно, за збільшення вартості транспортування дніпровської води каналами, що тепер відбувається з року в рік, впровадження крапельного зрошення дедалі вигідніше.

Втім, аграрії попереджають: годі сподіватися, що на Херсонщині за рік такі інвестиції вдасться повернути сповна. "Крапелька" може окупитися мінімум на п'ятий рік, переконаний Едуард Репілевський. І то, якщо її використовують для вирощування високорентабельних та продуктивних культур - приміром, овочевих, кукурудзи, сої чи озимої пшениці.

Та як би не було, а крапельне зрошення надалі завойовуватиме нові площі на півдні України. У хліборобів просто немає іншого виходу, ніж переводити богарні землі на зрошення: щорічні посухи "підказують", що інакше на розпеченій землі нічого не виростиш.

От і нинішньої весни під кінець квітня звична вже прикрість: ще й сівба пізніх ярих не завершилася, а в третині районів області на глибині до двадцяти сантиметрів ґрунт або геть сухий, або продуктивної вологи в ньому на половину менше від норми. І нічого з цим не вдієш. Тільки поливати.

"Голос України"