Вегетаріанство: бути чи не бути

Вегетаріанство: бути чи не бути

На вегетаріанство зараз «хворіє» багато хто. Проте, не зважаючи на видимі переваги цього режиму харчування, недоліків у нього не менше.

Здоров'я

За: вегетаріанство корисне для здоров'я

Учені довели, що прихильники вегетаріанства рідко страждають ожирінням і підвищеним рівнем холестерину. Крім цього, порівняно з любителями м'яса, вегетаріанці можуть похвалитися кращим здоров'ям і більшою тривалістю життя.
До речі, до кінця не ясно, чи дійсно своїм довголіттям вегетаріанці зобов'язані особливостям харчування. Цілком можливо, впливає і той факт, що серед «травоїдних» менше курців і більше спроможних людей.

Проти: вегетаріанці обділені вітамінами і мікроелементами

Супротивники вегетаріанства стверджують, що люди, які не їдять м'яса, мають брак цинку, заліза, вітаміну B12, білка, йоду і кальцію.

Словацький дослідницький інститут харчування виявив, що у дітей батьків-вегетаріанців, дійсно, спостерігається брак білка, а рівень заліза в крові нижчий за норму.

Фізіологія

За: людина не пристосована для м'ясної їжі

Існує думка, що травна система людини не пристосована для перетравлювання м'яса. Наприклад, Аллен Карр (що прославився методикою «Як кинути палити») стверджує, що «м'ясо для людини — сурогат, що не має необхідної поживної цінності». Наш кишечник дуже довгий, а м'ясо швидко розкладається. Тому за своє «довге життя» в людському організмі воно стає отрутою.

Проти: їсти м'ясо – це природно

Супротивники вегетаріанства, спираючись на знахідки палеонтологів, стверджують, що «хижацтво» у нас в крові. Учені Каталонського університету Ровіра і Віргилії виявили останки якнайдавнішого європейця. Вік знахідки оцінюється в більш як мільйон років. Знайдена поряд проста зброя і кістки тварин указували на те, що наш предок харчувався м'ясом диких тварин.

Розумові здібності

За: прихильники вегетаріанства розумні і освічені

Вважається, що вегетаріанцями стають найбільш освічені і соціально відповідальні люди. Так учені британського Університету Саутгемптона провели багаторічне дослідження. В результаті вони прийшли до висновку, що діти з високим рівнем IQ, зростаючи, частіше стають вегетаріанцями.

Проти: вегетаріанці «загальмовані» люди

Відомо, що вегетаріанці замінюють м'ясо соєвими продуктами. Проте фахівці Оксфордського університету виявили, що цей продукт – джерело незамінних амінокислот для вегетаріанців — погано впливає на пам'ять. У тих, хто регулярно балується соєвим сиром Тофу, активність мозку нижча на 20%.

Етика

За: вбивати тварин – жорстоко

Вегетаріанці вважають, що їсти м'ясо інших живих істот – жорстоко і неетично. Особливо, коли в цьому немає життєвої необхідності. Дійсно, деякі стають «травоїдними» саме з цієї причини. Навіть віддаючи собі звіт в можливих проблемах із здоров'ям, люди роблять усвідомлений вибір на користь вегетаріанства після того, як «подивилися в очі» тваринам на бійні.

Проти: жорстоко примушувати людину міняти харчові звички

Вегетаріанство – розкіш, яку можуть дозволити собі лише жителі південних країн. «Експортувати» цей спосіб життя в регіони, де тваринна їжа – основне джерело енергії негуманно. До речі, і самі вегетаріанці стверджують: щоб дієта не була на шкоду, не можна просто відмовитися від м'яса. Для правильного харчування, перш за все, необхідно тверезо оцінити і стан свого здоров'я, і фінансові можливості. По-перше, бути вегетаріанцем в країні, де зима втричі довша за літо – досить дорого. По-друге, різка відмова від звичної їжі може завдати шкоди здоров'ю.

Економіка

За: вегетаріанство економічно вигідне

У штаті Нью-Йорк учені університету Корнелла провели дослідження. Виявилося, що, якби, всі жителі цього штату стали «травоїдними», то сільське господарство могло б прогодувати в два рази більше нью-йоркців.

Проти: вегетаріанство економічно невигідне

Газета Washington ProFile висловила думки, що все не зовсім так. Оскільки для виробництва овочів, фруктів і зернових культур потрібні хороші землі. У той час для того, щоб продукувати молоко і м'ясо, якість грунту не така важлива.

korzonews.info