Олександр Голобородько

Майже три десятиліття працював в обласній газеті «Наддніпрянська правда». Тривалий час був редактором всеукраїнської газети «Дачник». Член НСЖУ. Інтереси: краєзнавство, екологія, фото. Народився 23 грудня 1948 року у с. Станіславі Білозерського району.

100-ліття режисера та актора

100-ліття режисера та актора
16 серпня виповнилось 100 років від дня народження Віталія Григоровича АВРАМЕНКА (1912-1974), українського режисера та актора, Заслуженого артиста УРСР.

Народився Віталій Авраменко у містечку Станіславі, нині Білозерського району Херсонської області, багатому на театральні та музичні традиції. Відомо, що на початку XX століття у Станіславі виник аматорський театральний гурток, що ставив на сільській сцені п'єси російських та українських авторів. Щедрі мистецькі зерна посіяв у Прилиманні майбутній майстер театру та кіно Юрій Шумський, який на початку 20-х років очолював Станіславський народний театр і долучив сільських аматорів до українського класичного репертуару (І. Карпенко-Карий, М. Кропивницький, М. Старицький та ін.).


Акторський фах Віталій Авраменко опановував у Київському музично-драматичному інституті. Вже у 20 років він стає членом трупи Київського українського драматичного театру ім. І. Франка (1932-1934). Виступав також на сцені інших обласних музично-драматичних театрів – ім. П. Саксаганського, м. Біла Церква; Запорізького, ім. М. Щорса та ін.

Під час Великої Вітчизняної війни працював на Київській кіностудії художніх фільмів (1941-1942, м. Ашхабад), керував фронтовою концертною бригадою, яка виступала в частинах 4-го Українського фронту. Віталій Авраменко очолював Закарпатський (1953-1960), Київський, ім. П. Саксаганського (1960-1964), Ніжинський (1964-1974) обласні українські музично-драматичні театри.

У режисерському доробку В. Авраменка – постановка вистав «Сто тисяч» І. Карпенка-Карого, «Украдене щастя» І. Франка, «Дванадцята ніч» В. Шекспіра, «Вій» М. Гоголя, «Устим Кармелюк» М. Кропивницького, «На людному місці» О. Островського, «Весілля в Малинівці» О. Рябова, Л. Юхвіда та багато інших. Помітний внесок режисера до Шевченкіани. Він поставив «Назара Стодолю» у театрах Черкас (1933), Запоріжжя (1939), Ніжина (1964), Новоград-Волинського (1971, режисер-консультант). У цій же п'єсі виконував роль Хоми Кичатого (1964, Ніжинський український музично-драматичний театр ім. М. Коцюбинського).

Свого часу театральні критики називали Віталія Авраменка актором великої майстерності та широкого творчого діапазону. У його сорокарічному акторському доробку – понад 150 ролей, зіграних на сценах різних театрів. Серед них: Микола («Украдене щастя» І. Франка), Пузир («Хазяїн» І. Карпенка-Карого), Хлестаков («Ревізор» М. Гоголя), Фердинанд («Підступність і кохання» Ф. Шіллера та ін.


За літературними та інтернет-джерелами підготував
Олександр Голобородько, м. Херсон


На фото – сцена з вистави «Дівчина і море» Я. Цегляра, Д. Шевцова. Зліва направо: В. Авраменко, О. Нагорний, М. Гончаров. Відновлення фото Анатолія Горєва, м. Херсон.

© 2008 - 2024 Інформаційне агентство "Херсонці". Всі права захищені.
Використання матеріалів ІА "Херсонці" може здійснюватись лише при наявності "активного гіперпосилання" на "Херсонці", а також на сам матеріал.
Редакція може не поділяти думку авторів і не несе відповідальність за достовірність інформації.
email: khersonci08@gmail.com, контактиархівТеатр Куліша - Херсон