Сергей Осолодкин
Заслуженный журналист Украины

Президент 2019: Ну, дуже дорогі кандидати

Президент 2019: Ну, дуже дорогі кандидати

Кандидати у Президенти України у цьому сезоні нам обійдуться ну, дуже дорого...

Відомо, що з бюджету на проведення виборчої кампанії вже виділено 2,4 мільярди гривень. Судячи з усього на примхи окремих політичних діячів доведеться витратити ще 1 – 1,2 млрд. грн, такі розрахунки зробили економісти, виходячи із загальної кількості претендентів.

Починаючи з 2014 року, коли до влади прийшли «революціонери» вони 16 разів вносили зміни у Закон України «Про вибори Президента України», це при тому, що починаючи з 1999 року (коли його було прийнято) до 2014 в нього було внесено всього 14 незначних правок.

«Революційні» зміни дуже активно і рясно вносилися у 2014 році – коли Закон «підганяли» під одного з кандидатів того сезону. Вже тоді юристи говорили, що частина з них сумнівної якості, а частина ще відгукнеться сльозами. Так і сталося.

Наприклад, зміни щодо кількісного складу членів комісій. Так відповідно до рішення ВРУ від 13.03.2014 року, у ч.2, ст. 23 сталися суттєві зміни: «кількість членів окружних комісій повинна бути не менше 20 осіб» від всіх кандидатів, раніше їх було не менше 12 і не більше 18, а комісії формувалися шляхом жеребкування. Тепер кожен з кандидатів у Президенти має право на те, аби його представника було включено до складу комісій. Демократично? Так. А що буде на ділі? Комісія матиме у своєму складі 44 особи, якщо всі претенденти зроблять подання на свого представника.

Те ж стосується і дільничних виборчих комісій. Там ситуація ще більш страшна. Раніше і тут існувала градація. ДВК були поділені на три групи: великі, середні та малі (залежно від кількості виборців на кожній дільниці). «Великі» мали складатися з 14 – 18 осіб, «середні» з 12 – 16; «малі» з 10 – 14.

Це було цілком слушне рішення, адже зрозуміло, що чим більше людей, тим більш складно навести лад, тим більше якщо у такій кількості осіб просто немає необхідності.

Якщо для ОВК з її досить великим навантаження «зайві» руки, особливо під час роботи з ДВК «зайвими» не будуть, то на дільницях така кількість членів комісії буде просто тягарем (у деяких приміщеннях, де розташовуються ДВК, навіть місця для всіх членів комісії не вистачить), а у якійсь момент це може стати проблемою щодо прийняття рішення. Про ці ризики трохи згодом.

Якщо комісії насправді включатимуть у себе по 44 особи, то бюджет виборів «лусне».

У Центральній виборчій комісії (ЦВК) під час брифінгу з приводу закінчення реєстраційної частини виборчої кампанії, у п'ятницю, 8 лютого заявили: «...Загальна кількість членів виборчкомів може досягти 1 млн. 311 тис. осіб через рекордну кількість кандидатів».

Тетяна Сліпачук, Голова ЦВК: «Відповідно до закону кожен кандидат може мати свого представника в окружній комісії і в дільничній комісії. Якщо суто теоретично припустити, що кожен кандидат внесе свого представника, то загальна кількість членів комісій може скласти понад 1 млн. 311 тис. осіб».

Щодо бюджету виборів, то відомо, що існують дві найбільш витратної статті: це – оплата роботи членів ОВК і ДВК та поліграфічні послуги (чим більше кандидатів, тим довший бюлетень, більша складність його друку відповідно до норм законодавства), на третьому місці – канцелярія та організаційні питання роботи ДВК.

При цьому оплата праці членів комісій є абсолютною статтею витрат, до 75%. У зв'язку з цим, що кількість кандидатів рекордна, і всі вони можуть скористатися своїм правом на представлення їх у складі комісії, то ЦВК вже перегляне вартість організації та проведення виборів президента.

«Попередні розрахунки здійснювалися на підставі того, що буде 25 кандидатів. Зараз ЦВК працює над формуванням бюджету відповідно до збільшення кількості кандидатів», - сказала Сліпачук.

Рішення доведеться приймати що називається «з коліс», просто «на марші», адже якою буде кількість подань сказати сьогодні неможливо. Процес подання кандидатур до складу ОВК тільки розпочався і скільки саме буде подань від якої кількості кандидатів – неможна припустити навіть теоретично.

Сліпачук заявила, що бюджетний запит на додаткове фінансування витрат на вибори буде направлений ЦВК після того, як там отримають подання від всіх кандидатів (не пізніше як за 45 днів до дня голосування щодо ОВК), а згодом будуть утворювати ДВК. «Як тільки ми матимемо цю кількість, ми зробимо розрахунок. Але ЦВК вже над цим працює», - сказала Сліпачук.

Проста математика. В Україні утворено 225 виборчих округів. Мінус АРК – 12, непідконтрольні території у Донецький та Луганській областях – 24, маємо 189 окружних комісій. Раніше в них могли працювати максимум 3 402 особи. У теперішній ситуації їх може бути – 8 316, т.т. збільшення у порівнянні з 2014 роком становить більш 60%.

Про кількість членів ДВК навіть думати страшно. Тільки в нашому регіоні будуть відкриті 775 виборчих дільниць. 775*44 = 34 100 осіб. Якщо врахувати, що у виборах президента у 2014 році, в нашій області взяли участь 439 тисяч осіб, то виходить, що цього року тільки у складі комісій будуть працювати 7,8% від всіх виборців, які прийшли на вибори 5 років тому. Вражаюча цифра.

Звідки брати кошти? Де в бюджеті КМУ та ВРУ знайдуть «зайвий» мільярд? У кого його відберуть? Точно не у армії та силовиків.

Зрозуміло, що далеко не всі кандидати навіть теоретично можуть собі дозволити «закрити» всі позиції навіть по членам ОВК, адже у них просто не існує людського резерву. Звідки брати людей, якщо більшість кандидатів не мають партійних структур?

Навіть якщо уявити, що люди будуть готові працювати «заради ідеї», а не за ті копійки які буде платити держава у день голосування та день встановлення результатів, то де їх кандидати знайдуть, адже у них немає структури в області? Будуть особисто ходити по дворах і пропонувати стати членами комісій?

Фактор оплати грає не останню роль. Слід нагадати, що на постійній основі у ОВК працюватимуть тільки 4 особи, у ДВК тільки 3. Решта членів комісії там знаходиться «за ради любив до мистецтва», т.т. виконує обов'язки безплатно, а зарплату отримує тільки за два дні. При цьому всі знають, що членам комісій «доплачують» штаби. Так було, так є і так буде й цього разу. Виключення бувають, але дуже рідко.

Цікавий момент. Як тільки почнуть здійснювати подання на членів ДВК, одразу розкриється таємниця «технічних» кандидатів, стане зрозумілим – хто на кого працюватиме?

Тут ми підходимо до ще одного політтехнологічного пункту – «свої» члени комісій. Кожен кандидат прагне мати їх якомога більше, адже це дозволяє приймати «правильні» рішення.

Малоймовірно, що у ситуації яка склалася цього року бодай один з кандидатів набере «абсолютну більшість» голосів у 2/3, або навіть «просту більшість» у 50%+1 голос. Всі прагнуть отримати «блокуючу більшість», т.т. коли без їх голосів прийняти рішення неможливо. У більшості випадків рішення приймається простою більшістю від складу комісії, а от для прийняття рішень з «особливо важливих питань» треба мати ті самі 2/3 голосів членів комісій.

Ідеальний варіант, звичайно ж, мати «свою» «просту більшість», тоді прийняття будь-якого поточного рішення комісією гарантовано, але навіть 1/3 голосів дає можливість блокувати «рішення», адже явка 100% не буває, а тим більше коли приймаються особливо «важливі». Крім того 1/3 достатньо для вчинення більшості дій (скликання засідання, розгляд питань тощо). Наявність 1/3 голосів вважається успішним формуванням складу комісії.

Отже, не дивлячись на всі «революційні» гасла нинішні «революціонери» не далеко пішли від своїх «папердників», вони так само формують склад комісій за рахунок «технічних» кандидатів, які за ради цього й були включені у виборчий процес. Скоріш за все 2 – 3 кандидати будуть мати по 4 – 7 голосів за рахунок «перекуплених» квот. Юридично члени комісій будуть представляти різних кандидатів, але голосуватимуть так, як їм скажуть. Так було, так буде і тепер.

Маючи досвід роботи у складі ОВК, автор мав можливість спостерігати на практиці за діями окремих штабів, які контролювали рядом «політичних» сил.
Щодо «протистояння», то до нього готуються всі. Так, скажімо, 7 лютого було утворено умовну коаліцію «Проти Порошенка». Група кандидатів у складі: Анатолія Гриценко, Андрія Садового, Юлії Тимошенко, Олександра Шевченко, Віктора Бондара та Володимира Зеленського на заклик громадських організацій, підписала «Меморандум за чесні вибори і спільну протидію фальсифікаціям». Дійство було публічним, у прямому ефірі на каналі «1+1».

Меморандум засвідчив, що підписанти об'єднують зусилля «...протидії фальсифікації виборів та захисту вільного і чесного волевиявлення громадян України».

Список підписантів не вичерпний, до нього можуть доєднатися як інші кандидати, так і політики, громадські лідери, волонтери та пересічні українці. Мета об'єднання зусиль: «не дати втягнути себе у процес фальсифікації виборів і повідомляти про всі факти та спроби фальсифікацій в координаційну раду, яку найближчим часом буде утворено політичними силами підписантів».

Як на мене, то це дуже серйозна заявка щодо того, що дуже велика група осіб (які мають і сили, і ресурси, і головне розуміння як це слід робити) буде насправді уважно слідкувати за виборчим процесом. І є суттєвий шанс, що цих людей не перекуплять у інший табір, як це не раз бувало (пропонуючи у рази більше).

Тут є ще один плюс – це може стати гарантією того, що будь-хто з тих, хто виходить у другий тур (серед підписантів всі шанси мають і Тимошенко, і Зеленський, і поки ще навіть Гриценко) і зустрінеться там з представником влади, може сподіватися, що товариші по «Коаліції» нададуть йому відповідну допомогу, особливо щодо формування ОВК та ДВК у другому турі, адже там за дуже стислий період часу треба буде зробити чимало. Втім, про це поговоримо окремо.

А поки, підбиваючи підсумки теми: економіка виборчого процесу на даному етапі, слід сказати, що ці вибори коштуватимуть нам з вами насправді дуже дорого, якщо ми дамо комусь ошукати себе.

А тому, як завжди, закликаю вас – прийти і проголосувати, перед тим зваживши всі «за» та «проти».

Чи варто торгувати сумлінням і майбутнім не держави, а власним, родини, нащадків? Чи варті вони тієї тисячі, яку вже зараз напівофіційно пропонує один з кандидатів створюючи списки «прихильників»?

Тисяча закінчиться через 2 дні, а до наступної зміни влади ви можете не дожити...

Сергій ОСОЛОДКІН