Сергей Осолодкин
Заслуженный журналист Украины

Херсонцям «вижити» чи «пережити»?

Херсонцям «вижити» чи «пережити»?

«Треба вижити»! Як ви думаєте, хто міг сказати такі слова? Якби не прочитав сам, у житті б не повірив, що про таке заявляє не якась там пройдисвітка чи політиканша, а ціла в.о. міністра охорони здоров'я пані Супрун.

«Треба вижити», - таке завдання назвала серед пріоритетних задач на 2019 рік в.о. міністра (цікаво, кого мала на увазі Супрун: себе чи громадян). Чого нам чекати від медицини у 2019 році? Можливо послуги покращать? Можливо лікувати почнуть безкоштовно? Можливо ліки нарешті стануть насправді доступними?

Ні. Про такі дрібнички мова не йде. Слід чекати більш глобальних змін:

«Електронізація, ліцензування лікарів і залучення інвестицій». Саме такими є плани Супрун на 2019 рік. Електронізація системи охорони здоров'я, залучення інвестицій в галузь, в тому числі з використанням механізму державно-приватного партнерства, а також запровадження ліцензування лікарів, – все це входить у основні плани МОЗ на 2019 рік.

«Будуть електронні довідки, рецепти, історії хвороби...», - запевнила Супрун під час виступу на річних зборах Європейської бізнес асоціації у Києві. Там же вона уточнила, що всі нововведення повинні з'явитися в Україні ближче до кінця 2019 року.

Пані Супрун знайшла ще оду відповідь на питання: чому в нас погані медичні послуги. Виявляється весь цей час ми не знали: хто, де і як погано працює. З'ясувати все це, і мабуть «побороти», дозволить ліцензування.

Говорячи про важливість впровадження нової системи професійного ліцензування лікарів, в.о. міністра підкреслила, що сьогодні фактично відсутня можливість контролю, а підставою для роботи є тільки диплом (якого саме у неї й немає).

«Якщо впровадимо (систему ліцензування – прим. авт.), то зможемо контролювати: якщо хтось неправильно щось робить, то можемо накласти штраф, відібрати ліцензію», - пояснила Супрун.

ДОВІДКОВО. Для людей далеких від медицини поясню: в залежності від категорії яку має лікар, кожні 3 – 5 років він в обов'язковому порядку відряджається (навіть з найвіддаленішого села) на курси підвищення кваліфікації, після чого складає відповідні іспити і отримує підтвердження кваліфікації, або її підвищує. Такі навчання-контроль він приходить у продовж всього часу роботи у медицині.

А хто буде контролювати виконання Конституції, в якій написано, що в Україні кожному гарантуються безплатні медичні послуги?

Судячи з наступної репліки Супрун про «безплатну медицину» все ж доведеться забути. Пані міністерка повідомила, що завдяки реформі медицини ця галузь стає інвестиційно-привабливою, і майже половина запитів у Мінекономрозвитку з державно-приватного партнерства стосуються охорони здоров'я, і Міністерство охорони здоров'я вважає це одним з пріоритетів 2019 року.

Т.т., хтось готовий вкладати гроші, адже переконаний, що він їх поверне і буде на цьому заробляти. Хто буде платити за інвестиції? Громадянин України у якого щось та болить постійно.

Пам'ятаєте «чорний» жарт: «Если вы проснулись утром, и у вас ничего не болит, значит вы умерли...». Поки людина живе, вона буде вкладати гроші у своє здоров'я. Чим більше людина хворіє, тим більше заробляє той, хто вклав у галузь грошей. Відповідь на питання: чи зацікавлена держава у якісній медичній галузі, звучить у кожного в мозках кожен раз, коли він переступає поріг лікарні чи поліклініки.

Будь-який бізнес тільки тоді чогось вартий, якщо він приносить прибуток. Система охорони здоров'я це цілком прибутковий бізнес. Виходячи із заяв поки що в.о. міністра, тут у неї все в порядку і головне завдання яке перед нею ставили – налагодити прибутковий бізнес, вона виконує непогано.

Хоча, є певні застереження, що все може піти далі не так. Не випадково Супрун раз по разу згадує, що наступний рік – рік ризиків, які пов'язані з виборами. Хочу вірити, що Супрун не даремно про це говорить, і що вона одна з перших у групі ризику тих, хто звільнить кабінет вже у червні місяці 2019 року.

Сергій ОСОЛОДКІН