Сергей Осолодкин
Заслуженный журналист Украины

Чого чекати херсонцям у новому бюджетному році

Чого чекати херсонцям у новому бюджетному році

Яким буде новий бюджет? Чи буде він бюджетом розвитку? Чи стане він бюджетом розквіту? Чи це знову буде бюджет проїдання?

Відповідь почуємо дуже скоро, вже у вівторок, 15 вересня Кабмін збирається подати до Верховної ради України проект бюджету на 2019 рік.

Як повідомляє Урядовий портал «Кабінет Міністрів України виходить на фінальну версію проекту Державного бюджету на 2019 рік і готовий представити документ вчасно і відкрито його обговорювати», - про таке заявив Прем'єр-міністр України Володимир Гройсман.

І додав: «Працюємо над фінальною версією бюджету. Він буде представлений вчасно. Будуть визначені реальні показники і цифри. Для мене головне – стабільність, прогнозованість і реалістичність. 15 вересня подаємо бюджет і будемо за нього боротися».

Раніше Гройсман зазначав, що основні програми – по освіті, медицині, підтримки регіонів – будуть продовжені. Бюджет на армію і сектор безпеки буде збільшений і складе більше 5% ВВП, як вимагає законодавство (його планують збільшити на 23 млрд. грн і довести до суми у – 201 млрд. грн.). При цьому мінімальна зарплата досягне орієнтовно 4 170 грн?

Що це: реалії життя чи порожні балачки? Хто його знає. Поки до Прем'єра можна звернутися тільки з одним питанням: а чому ж вимоги законодавства щодо фінансування у відповідних відсотках ВВП не поширюється на медицину, освіту, науку інші галузі?

Фахівці переконують, що боротьба за бюджет-2019 року – року виборів у ВРУ серед депутатів буде зовсім не жартівлива, адже всі розуміють, що обратися наступного року можна буде тільки за рахунок вливань на округи для того, аби показати виборцям реальну «турботу».

Не будуть так просто голосувати за пропозиції Гройсмана щодо бюджету і так звані «члени ситуативної більшості («Самопоміч», Ляшко, частково «опозиціонери»), адже у них попереду вибори...

Ні, не Президента (там їм точно нічого не світить), а от зганьбити себе перед парламентськими виборами вони точно не захочуть, адже цим обов'язково скористаються опоненти, які доведуть до електорату інформацію щодо того, як голосували представники кожної політичної сили. Одним це дасть додаткові бали, іншим, щонайменше, послабить загальні позиції.

Боротьба за голоси виборців буде шалена, адже кожен зайвий голос у виборчий скриньці у перспективі стане додатковим мандатом у стінах ВРУ.

З урахуванням того, який розклад сил у ВРУ зараз – наступний буде точно переформатований і жодна політична сила, не захоче втрачати жодного голосу.

А тому, якщо той же Ляшко який минулого року кричав з трибуни ВРУ, що він нізащо не буде підтримувати запропонований проект бюджету, вже за два дні змінив думку і проголосував... (кажуть, що ваговим аргументом стали додаткові кілька мільйонів).

Думаю, що цього року так задешево його вже не купиш – на кону сам факт приходу у ний склад ВРУ. Сьогодні за результатами різних опитувань відсоток, який може набрати його партія, коливається на межі 5%, з урахування статистичної похибки. Саме тому ризикувати він не стане.

Те ж саме можна говорити й про інші партії. А тим більше про мажоритарників.
Скоріш за все цього року і мажоритарники не будуть задурно голосувати за ті пропозицій, які внесе КМУ, кожен захоче отримати щось для себе персонально. Більшість з них розуміє, що це останній шанс прийти на округ і довести виборцям, що ти їм щось приніс. А тим, кому нічого не світить, додатковий шанс поповнити власні «золотовалютні резерви».

Думаю, що більшість партій не будуть задурно брати у свої списки тих, хто вже був у ВРУ, і хто не зможе похвалитися конкретними справами і навести вагомі факти роботи в окрузі.

Ті, хто знаходиться зараз у складі провладних фракцій, йдучи самостійно, повинні будуть доводити, що вони боролися, а не виконували чиїсь забаганки чи вказівки Президента.

А тому недаремно Прем'єр говорить, що «воювати» буде за кожен мільйон, адже розуміє, що стоїть на кону.

Ті з депутатів, які сидять у влади «на суровому «кримінальному» гачку, а таких більше половина фракції, ті, без сумніву будуть голосувати так як накажуть, а от ті кого всі ці роки купували, хто продав свій голос за потрібні рішення за копійки, будуть тепер виторгувати для себе або економічні, або політичні преференції.

Якщо грошей не будуть давати, я переконаний, ми побачимо у ролі «полум'яних» борців за щастя народу, тих депутатів, які заради того аби знову зайти під купол на Грушевського, будуть викривати все нові й нові схеми та махінації, чим грішила сьогоднішня влада. Коли немає чим хвалитися власним – починають лити бруд на опонента.

У такий спосіб, скоріш за все буде діяти 4/5 партій, які підуть на вибори, особливо ті, які у парламенті зараз, адже кожна з них рано чи пізно, але голосувала за проекти рішень, які були зовсім не на користь громадянам.

І якщо хтось думає, що цього року бюджет буде не під ялинку із 12 ударом курантів, то він дуже помиляється.

Аналітики, враховуючи ситуацію, пророкують, що у наступний рік ми вступимо або взагалі без бюджету, або він буде «зверстаний» на колінці у новорічну ніч, і буде «розвалений» у перші ж дні Нового року, як тільки рада вийде після січневих канікул.

Як би там не було, але те, що «Бюджет-2019» буде непростим про це говорять сьогодні всі: і «влада», і «опозиціонери».

Сергій ОСОЛОДКІН