Владимир Коробов
Директор Центра исследований южно-украинского пограничья, кандидат социологических наук, доцент

Херсонщина представлена у аналітичному щорічнику "Регіони України"

В Херсонській області активно поширюється перший номер інформаційно-аналітичного щорічника «Регіони України».


ГО „Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень" та ГО Центр досліджень південноукраїнського прикордоння (м. Херсон) в рамках ініціативи Асоціації регіональних аналітичних центрів (АРАЦ), підтриманої Регіональним представництвом Фонду ім. Фрідріха Еберта в Україні та Білорусі, презентували перший номер інформаційно-аналітичного щорічника «Регіони України».

Це вже не перша спроба видати такий узагальнюючий довідник про економічну, політичну і соціальну ситуацію в регіонах України. Попередню спробу в 2003 році здійснив відомий український політик Микола Томенко і його Інститут політики.

Автор розділу щорічника, присвяченого Херсонщині, на конкурсній основі став відомий херсонський соціолог, експерт з регіоналістики, автор аналітичних матеріалів опублікованих на сайті «Херсонці», доцент Херсонського державного університету Володимир КОРОБОВ ( на фото).

Асоціація регіональних аналітичних центрів України (АРАЦ), в роботі якої активну участь бере Володимир Коробов, мала на меті підготувати аналітичний продукт, який би відображав соціально-економічні та політичні особливості і динаміку регіонального розвитку.

Особливість збірки в тому, що авторами статей є незалежні регіональні експерти, а викладені матеріали – альтернативний до офіційного погляд на регіональний розвиток України. Тезисне подання інформації за єдиною структурою дозволяє проводити порівняння регіонів та стане основою подальшого аналізу динаміки регіональних процесів.

Для написання матеріалів використовувалися відкриті джерела інформації, думки місцевих експертів. Моніторилися суспільно-політичні та соціально-економічні процеси в областях, а також активність громадянського суспільства та медіа.

Матеріали Щорічника показують, що Революція Гідності і війна на Сході привели до корінних змін ситуації в регіонах. Відбулась кардинальна зміна балансу політичних сил в усіх областях: Партія регіонів втратила вплив на органи місцевої влади. Більшість регіональних керівних посад отримали представники колишніх опозиційних партій.

Рік запам'ятався активним розвитком громадянського суспільства та волонтерського руху. В економічній сфері, на думку громадських експертів, кризові явища поглибились, не відбулось суттєвих зрушень, переважали негативні тенденції – масова бідність, безробіття, інфляція.

Зокрема, у Херсонській області зберігається відносна і нестійкасоціально-політична стабільність, яка основана на неформальному компромісі нової влади і залишків місцевої пострегіональної еліти. Суть компромісу: нова еліта уособлює владу, а стара зберігає свої бізнес-інтереси.

Для громадських настроїв характерний страх перед війною, масова підтримка statusquo, піднесення патріотичних настроїв і новоїукраїнської громадянської ідентичності,піднесення громадської активності, зокрема волонтерського руху.

Для соціально-економічного стану характерні депресивність, уповільнений розвиток, невеликий потенціал валового продукту, занепад промислового виробництва зубожіння населення і безробіття.

Особливо хотілося б підкреслити, що «Регіони України» – це продукт, який АРАЦ планує готувати щорічно. Тож з наступних номерів з'явиться можливість оцінювати не тільки ситуацію в регіонах, але і її динамку.

Вочевидь, даний і наступні щорічники будуть цікаві експертам, що працюють в царині вироблення, реалізації та моніторингу місцевої і державної політики, науковцям, громадським та політичним діячам, студентам.

Володимир КОРОБОВ

Довідково: Асоціація регіональних аналітичних центрів (АРАЦ) – це ініціативна група організацій громадянського суспільства аналітичного спрямування, які поділяють ідеологію впровадження ефективної місцевої та державної публічної політики, працюють задля формування суспільного запиту на результати досліджень з широкого кола економічних, соціальних, політичних питань, сприяння їх втіленню, а також створення клімату для консолідованої та усвідомленої підтримки економічного та суспільно-політичного розвитку України.

Ініціатором створення та лідерською організацією АРАЦ є Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень (www.PFIRS.org). Членами Асоціації можуть бути як громадські організації, так і окремі експерти. Асоціація діє з 2013 року, має мережу партнерських організацій та експертів в усіх областях України. Для реалізації своїх ініціатив АРАЦ залучає кошти низки донорських організацій, зокрема, ЄС, NED, DESPRO, МФ «Відродження», Фонд ім. Фрідріха Еберта в Україні та Білорусі.

З питань щодо щорічника, його розсилки, просимо звертатись до редакції сайту. Ваші відгуки та пропозиції будуть передані авторам і згідно їх запевненням, будуть враховані при підготовці наступних номерів.